Reklama

Trenérka předává zkušenosti handicapovaným

Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru ocenila dlouholetou trenérku handicapovaných atletů a atletek, bývalou českou reprezentantku a rekordmanku ve vrhačských disciplínách mládeže a předsedkyni spolku Atletika Bez Bariér Pardubice Evu Hrdinovou.

Hrdinová byla oceněna v kategorii Profesionální trenérka v anketě Trenérka, cvičitelka roku 2019. Ocenění, kterým je slušivý »repre« kulich a pamětní diplom, dostala Eva Hrdinová (rozená Studničková) za dlouholetou práci v atletice handicapovaných. Ocenění plánované na duben letošního roku bohužel pandemie nemoci COVID-19 nedovolila předávat v rámci slavnostního vyhlášení osobně, přesto i poštou zaslané ocenění zahřeje a potěší.

Rekordmanka

Eva Hrdinová s atletikou začínala už v žákovském věku pod vedením svého otce, reprezentačního trenéra vrhů a hodů Pavla Studničky – jinak také zastupitele Pardubic za KSČM a někdejšího kandidáta do Senátu - v dresu pardubické Rudé Hvězdy (později AFK SKP a ještě později Hvězda), jak se uvádí na webových stránkách sportovního klubu Bez Bariér. Eva překonala za 20 let sportovní kariéry celkem 15 českých rekordů, především ve vrhu koulí a v hodu kladivem. V letech 1994, 1996 a 1998 se stala mistryní ČR v hale i na dráze v hodu kladivem, diskem a ve vrhu koulí. Reprezentovala Českou republiku na domácích i zahraničních soutěžích. Již mezi dospělými získala stříbrnou medaili na mistrovství České republiky v hodu kladivem a též reprezentovala na Evropském poháru družstev v hodu kladivem, kde skončila pátá.

Ještě v průběhu aktivní atletické kariéry se rozhodla předávat zkušenosti s atletikou sportovcům a sportovkyním z řad tělesně postižených, kteří v rámci Hvězdy Pardubice ustanovili v průběhu let 1998–2003 nejprve samostatnou skupinu a později i vlastní oddíl. Ten se v roce 2016 osamostatnil a tím vznikl spolek Atletika Bez Bariér Pardubice. Od roku 2003 stojí v čele oddílu.

Až na paralympijské hry

Zájemců a zájemkyň o atletiku handicapovaných bylo mezi sportovci hodně a výsledky na sebe nedaly dlouho čekat. Své svěřence dovedla Eva Hrdinová úspěšně až na paralympijské hry a další světové akce. Mezi její svěřence v minulosti patřili např. Miroslav Šperk, Zbyněk Sýkora, Martin Němec, Aleš Kisý, Viktor Uřidil, Jan Němeček, Martin Zvolánek a řada dalších. Dnes pod jejím vedením sbírají své úspěchy především Martin Zach, Jaroslav Petrouš, Michal Enge, Jan Vaněk a další. Spolek má přes 150 aktivních členů, pět českých reprezentantů a na stovku handicapovaných dětí.

Několikrát byla vyhlášena v anketě Nejúspěšnější sportovci Pardubického kraje a města Pardubic v kategorii Trenér/ka. Potřeby handicapovaných sportovců a sportovkyň Pardubic hájí Eva Hrdinová i ve sportovní komisi Rady města Pardubic.

Kromě sportovních a pracovních povinností má Eva Hrdinová také povinnosti rodinné a mateřské, je maminkou dvou chlapců.

Komise rovných příležitostí ve sportu

Tato komise je od roku 1996 odbornou komisí Českého olympijského výboru. Jejím cílem je podporovat aktivní činnost žen ve všech oblastech sportu v ČR, vytvářet podmínky pro zapojení žen do řídicích funkcí ve sportu na domácí i mezinárodní scéně, pomáhat šířit požadavek rovnoprávného postavení žen ve sportu.

Komise také realizuje samostatné projekty, jako je tradiční slavnostní ocenění dobrovolných i profesionálních trenérek a cvičitelek nebo spolupracuje při pořádání regionálních sportovních akcí určených ženám. Svou pozornost dlouhodobě zaměřuje na zastoupení žen v rozhodovacích pozicích ve sportu, mediální propagaci sportu žen i na téma prevence sexuálního obtěžování a násilí ve sportu.

Nedílnou součástí činnosti komise je i rozvoj mezinárodní spolupráce v oblasti sportu žen a snaha o začleňování doporučení mezinárodních institucí, týkajících se oblasti rovných příležitostí žen a mužů, do aktivit a podmínek českého sportu.

(Zdroje: http://www.atletikabb.cz a www.olympic.cz)

FOTO – Atletika Bez Bariér


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.