Ilustrační FOTO - Pixabay

S nástupem pravice končí bankovní daň

Slovenská vláda schválila návrh zrušit od příštího roku zvláštní bankovní daň, kterou v současnosti už stejně nevybírá. Předlohu zákona ještě posoudí parlament.

Dodatečné zdanění bank zavedlo Slovensko v roce 2012. Loni na této dani peněžní ústavy odvedly přes 143 milionů eur (3,9 miliardy korun), což byla více než pětina čistého zisku bankovního sektoru. Předchozí vláda Petera Pellegriniho prosadila zdvojnásobení sazby zvláštního odvodu od letošního roku, a to na 0,4 procenta.

Daň se neodvíjí od zisku bank, počítá se z vybrané částky jejich pasiv z bilanční sumy.

Na odbourání tohoto zdanění peněžních ústavů se slovenská bankovní asociace dohodla s nynějším kabinetem premiéra Igora Matoviče. Peněžní ústavy na oplátku slíbily vyčlenit další balík peněz na poskytování úvěrů státu, firmám a lidem. Ke zrušení zvláštního zdanění peněžních ústavů opakovaně vybízela slovenská centrální banka. Dřívější zvýšení sazby bankovní daně pak kritizovala Evropská centrální banka (ECB).

Letos v červenci slovenská sněmovna schválila zákon, na jehož základě banky na Slovensku zmíněný odvod do konce letošního roku platit nemusejí. Podle dřívějšího odhadu tak ušetří asi 150 mil. eur (čtyři miliardy korun). V prvním letošním pololetí zisk slovenského bankovního sektoru klesl meziročně téměř o 64 % na 125 mil. eur (3,4 mld. Kč).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-10-02 23:26
Co taky jiného čekat od partičky pravičáckých kašparů vedených
protřelým podvodníkem, který ani nemá tušení co s
"poctivě" vydělanými miliony eur provádí jeho milovaná v
nezkolaudovaném baráku. Asi ho víc vytěžuje problém jak nenápadně
"udomácnit" bruselské miliardy. Třeba někde na půdě nad
stájí s bílými koňmi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.