Ilustrační FOTO - Pixabay

ECB děsí »příliš pomalé« zdražování

Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní strategii po vzoru americké centrální banky Fed. »Vrásky jí dělá« velmi pomalé zdražování. Šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že banka by mohla umožnit, aby inflace překročila dlouhodobý cíl ECB.

Od roku 2003 se ECB snaží zajistit, aby se meziroční růst cen v eurozóně pohyboval těsně pod dvěma procenty. Tehdy banka reagovala na obavy z příliš rychlého zdražování. Už několik let se jí ale tomuto cíli nedaří přiblížit, a to navzdory agresivním pobídkám, jako je snížení základní úrokové sazby pod nulu a nákupům aktiv celkem za více než tři biliony eur (81,6 bil. Kč).

»V současném prostředí nižší inflace jsou obavy, kterým čelíme, jiné (než v roce 2003), což je potřeba promítnout do našeho inflačního cíle,« uvedla Lagardeová na tiskové konferenci.

ECB zahájila revizi současné strategie letos v lednu, v březnu ji ale přerušil koronavirus. Práce na nové strategii centrální banka obnovila teprve před nedávnem a podle listu Financial Times se nečeká, že bude hotová dříve než v září příštího roku.

Podobnou změnu strategie ohlásila minulý měsíc americká centrální banka Fed, která má stejný inflační cíl. Šéf banky Jerome Powell oznámil, že Fed bude nějaký čas tolerovat inflaci i nad dvěma procenty, aby podpořil trh práce.

ECB nyní odhaduje, že růst spotřebitelských cen letos v eurozóně dosáhne 0,3 %. Rychlý odhad za srpen ale ukázal pokles cen o 0,2 %, tedy začínající deflaci.

V letech 1999 až 2008 byla průměrná míra inflace v zemích platících eurem 2,3 %. Od roku 2008, kdy udeřila finanční krize, do roku 2019 činila 1,2 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


stanley58
2020-10-04 22:31
Hájku, když nevíte, co je inflace, jaký má význam a když nerozumíte
ekonomice, tak raději nepište takové nesmysly. To jsou jen bláboly
soudruha IV. cenové skupiny Nádražní restaurace.
hajek.jiri51
2020-10-03 19:08
Já se jim divím. Stačí zdevalvovat euro, znrazit platy a důchody (jen
probůh ne zisky) a bude vymalováno. A nakročeno k revoluci. Ještě že
máme v záloze NATO s Velkým bratrem na čele.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.