Rozhovor Haló novin s předsedou ÚV KSČM Vojtěchem Filipem

Nepodařilo se prodat poctivou práci

Volby skončily, KSČM nemá důvod slavit. Jaké máte pocity?

Především bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří dali hlas KSČM, za jejich důvěru v naši politiku. Věřím, že nám pomohou v propagaci naší strany. Protože když máme 30 tisíc členů strany a získali jsme dalších sto tisíc hlasů, tak věřím, že ti, kteří nám dali důvěru, nám jistě mohou pomoci, abychom tu důvěru rozšířili na další občany České republiky.

Ale pokud jde o ty pocity, tak ten nejsilnější je pocit zklamání z toho, že jsme nebyli schopni před občany obhájit svoji poctivou práci v jednotlivých zastupitelstvech, a to jak v krajích, kde jsme byli v opozici, tak v Ústeckém kraji, kde jsme vedli krajskou koalici. Myslím si, že naše práce byla pozitivní a byla to opravdu práce pro občany. Takže ten pocit toho zklamání je asi největší.

Odrazila se podle vás na výsledku voleb současná epidemie?

Určitě nějaký podíl současné epidemie tam je, ale to není věc, kterou bychom mohli ovlivnit. Já chci, abychom analyzovali zejména ty věci, které můžeme ovlivnit, to znamená práci strany, její mediální obraz, schopnost prezentovat vykonanou práci před lidmi a také úkoly a priority, které jsme si dávali. To podle mě musíme hodnotit. Ty objektivní věci, které jsou ve společnosti, neovlivníme.

Vzhledem k probíhající epidemii, nepřekvapila vás poměrně vysoká účast voličů?

Myslím, že ta vysoká účast byla dána tím, že přišla jiná struktura voličů. Protože na základě poznatků, které máme z okrskových volebních komisí, k letošním volbám přišla jiná politická struktura, než chodila běžně.

Zastavme se nyní u krajských voleb. KSČM získala 4,76 % hlasů, před čtyřmi lety to bylo 10,55 %. Počítal jste s takovým propadem?

Nepočítal. Věřil jsem tomu, že v jednotlivých krajích překročíme pětiprocentní práh. Věděl jsem, že to nebude deset procent, ale že jenom ve čtyřech krajích dosáhneme víc než pět procent, to jsem netušil, ani jsme neměli takové signály od našich sociologů.

Který kraj byl pro vás největším překvapením?

Nejvíc mě mrzí propad v krajích, kde se odvedla poctivá práce. Konkrétně bych uvedl například Pardubický nebo Jihočeský kraj, ale myslím, že i v Olomouckém kraji jsme měli naději na to, abychom těch pět procent překročili, stejně tak v Karlovarském kraji, kde si myslím, že se nám práce v opozici dařila. Překvapilo mě to také ve Středočeském kraji, protože je hodně pozitivních věcí, které jsme zde udrželi po výměně koalice, kdy ANO odešlo od Starostů a ODS a začalo spolupracovat s ČSSD a s KSČM. Připomenu jen například otázku cestovného ve vlacích a v autobusech, otázku budování infrastruktury, změnu situace ve zdravotní a sociální péči, ale také řadu dalších věcí důležitých pro občany, tak je to pro mě opravdu zklamáním.

Takže práci krajských zastupitelů za KSČM hodnotíte kladně. Bylo je ale dostatečně vidět a slyšet?

Myslím si, že to je právě ten největší problém. Ta práce byla odvedena, ale její prezentace nebyla. Nebyla vidět mezi lidmi a nebylo to tím, že bychom se nesetkávali s občany, ale neuměli jsme ji prodat v televizi, rádiu, novinách. To se nám prostě nepodařilo.

Označíte tedy výsledek voleb jako prohru?

Je to zklamání a samozřejmě to je velký sestup z těch preferencí. Spíš to vidím jako bod, kdy budeme muset obrátit naší pozornost k jiným způsobům práce, abychom byli schopni naše preference prezentovat před lidmi. Zkrátka musíme změnit styl práce a její prezentaci.

Souhlasíte s názory, že se na tom výsledku mohla podepsat i vaše tolerance koaliční vlády ANO a ČSSD? Dokážete svoji politiku v tomto směru dostatečně obhájit?

Je samozřejmě možné, že to pro některé naše tradiční voliče bylo nepřijatelné, ale na druhou stranu si musíme uvědomit, že kdybychom nespolupracovali s vládou, že by ty výsledky pro lidi nebyly, byl by tady velký chaos. Jiná vládní koalice, která by nezávisela na hlasech KSČM, by proti nám uplatňovala cenzuru mlčením, a to si myslím, že se brzy projeví.

Uveďte alespoň pár bodů, co se díky KSČM podařilo prosadit, nebo naopak čemu jste zabránili.

Existuje celá řada bodů, které je potřeba připomenout. Díky nám nebylo pravidelné zvyšování důchodů o 40 nebo 50 korun, ale o osm set a devět set korun, došlo ke zvyšování minimální mzdy, ke zvýšení mezd, které pokrylo inflaci, nebo k udržení rozhodujících majetků v rukou státu. Ať už jde o ložisko lithia či program na převedení vody do rukou veřejného sektoru. Můžeme se podívat, jak zabránila vláda s naší tolerancí dalšímu rozkrádání OKD, a máme program na to, abychom i další zdroje surovin měli v rukou veřejného sektoru. V Ústeckém kraji se nám podařilo zřídit krajský dopravní podnik, abychom nebyli vydíráni soukromými dopravci, a mohl bych pokračovat programy, které jsme probojovali na jednotlivých místech, v jednotlivých krajích, regionech a obcích, ale bohužel, pravděpodobně to bylo málo.

Podle některých politologů voliči KSČM odešli hlavně k hnutí ANO a k SPD. Souhlasíte s tím?

Podle mě to není úplně pravda. Když se podíváme na počet voličů v roce 2016 a počet voličů, které má hnutí ANO nyní, tak je to spíš dáno tím, že přišla jiná struktura voličů a volili politické strany, které tady předtím nebyly. Je pravda, že my jsme opravdu snížili z těch 267 000 hlasů v roce 2016 na 131 tisíc, ale nárůst u ANO není, protože 600 tisíc voličů ANO je méně, než bylo v roce 2016. Není to ani tím, že by přibyly hlasy například sociální demokracii, ale jsou tam hlasy pro úplně jiné politické strany, pro malé subjekty v regionech. Například v Jihočeském kraji bylo 21 kandidátních listin a ty hlasy se rozplynuly do těch politických stran, které stejně nedostaly žádný mandát.

Pod pětiprocentní hranicí skočili i sociální demokraté. Není překvapující, že v době, kdy se vlastně očekává krize, dochází k takovému odklonu od levice?

Určitě si to zaslouží nějakou teoretickou práci, na kterou v praktické politice úplně nemáme čas, ale určitě zadáme našemu Institutu české levice, aby se tím zabýval. Není to ale problém jenom České republiky, je to problém celoevropský. Očekávám, že až ta krize úplně nastane, to znamená, až se zvýší nezaměstnanost, až skončí antikovidové programy a nebude dostatek práce, tak samozřejmě lidé budou hledat řešení, a my ho musíme do té doby přinést. Zatím ta blížící se krize na lidi nedoléhá.

Zastavme se nyní u senátních voleb, do druhého kola nepostoupil ani jeden kandidát KSČM. Překvapilo vás to?

To mě překvapilo, očekával jsem, že někoho ve druhém kole mít budeme. Postavili jsme poměrně silné kandidáty a minimálně v pěti obvodech, které jsme preferovali, je to pro mě také velké zklamání. Je to nesplnění toho cíle, který jsme měli, to znamená vrátit se do Senátu. Přikládám to spíš tomu, že se nám nedaří dlouhodobě udržet trend, který jsme nastolili v roce 2010, a to je, mít širokou spolupráci v rámci Spojenectví práce a solidarity. Podíleli jsme se na jeho vzniku a na jeho fungování, podařilo se nám díky tomu oslovit velké množství lidí v roce 2012 a 2013. A po tom časově omezeném úspěchu jsme na té široké spolupráci těch dalších subjektů, ať to byly občanská sdružení, zapsané spolky nebo další politické strany, přestali pracovat. A to považuji za chybu a také za jeden z důvodů, proč se nám nedaří.

Budete dávat doporučení pro druhé kolo?

Je to standartní postup. Pokud požádají voliči jiného kandidáta voliče KSČM, aby ho podpořili, tak to musí zveřejnit, musí o to požádat konkrétní stranický orgán v daném volebním obvodu.

Následovat bude vyhodnocení voleb. Co očekáváte?

Očekávám hlubokou analýzu společenských procesů, jestli jsme na ně správně reagovali, samozřejmě očekávám analýzu naší volební kampaně, to znamená programovou a organizační přípravu, ale také aktivitu jednotlivých kandidátů, aktivitu volebních štábů v jednotlivých okresech a krajích a samozřejmě i to, jestli respektovali doporučení, které jsme dali na vedoucí kandidáty. My si nemůžeme dovolit dávat na kandidátní listiny takové osobnosti, které nebyly schopny získat mandát ve vlastní obci nebo městě. To je také jedna z věcí, která už z té první analýzy nějakým způsobem vyplývá podle preferenčních hlasů.

Bude se měnit strategie KSČM před sněmovními volbami v příštím roce?

Určitě bude.

Za přibližně dva měsíce má být sjezd KSČM. Myslíte si, že se výsledek voleb promítne nějakým způsobem do jeho jednání?

Samozřejmě se promítne. Svým způsobem se i výsledky krajských voleb promítnou do jednotlivých návrhů na kandidáty na jednotlivé funkce i na to, jestli ti lidé budou chtít kandidovat, případně jakou zaujmou pozici. Každý musí hodnotit svoji práci včetně všech volených funkcionářů.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.4, celkem 154 hlasů.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


4beatles
2020-10-10 12:28
Pane poslanče Filipe, říkáte, že spojenctví s babišovci bylo pro
některé vaše tradiční voliče nepřijatelné. Ono to bylo
nepřijatelné hlavně pro nás, vaše nevoliče. K čemu jste se to,
proboha, v roce 2017 propůjčili? Ve stejné rozhovoru chmurně líčíte
budoucnost bez Babiše a bez vás: „byl by tady velký chaos...“ - jako
bych se znovu ocitl v osmdesátých letech, kdy se také říkalo: dobře,
není tady toaletní papír, nemůžete jezdit do zahraničí, nemůžete
sehnat džíny... no ale díky tomu tu nemáte chaos, totální rozvrat,
hladové nezaměstnané, dělnické děti žebrající na ulicích atd. Co
mě letos u KSČM zaujalo nejvíce, byl váš absolutně lživý a ničím
nepodložený výrok o tom, že Milion chvilek je autorem počítačově
virového útoku na benešovskou nemocnici. Myslím, že i hodně vašich
členů si myslí totéž, co já, a jsem přesvědčen, že i vy sám
dobře víte, že jste vyslovil lež. Jenom vaše osobní ješitnost vám
brání to veřejně a nahlas přiznat, stejně tak jako úplně identická
ješitnost brání přiznat se ke lži i našemu (lánskému) prezidentovi
v kauze údajného článku Ferdinanda Peroutky. Vaše podpora Babišovi
není ničím jiným nežli podporou srůstání ekonomické, mediální a
politické moci, podporou babišismem roztočené vysoké české inflace,
která je třetí největší v 28 zemích EU a která spořivým starým
lidem (které si tak dojemně - při všech z dluhu a z právě té
vysoké inflace vygenerovaných peněz - snažíte koupit) užírá úspory
více než inflace jejich vrstevníkům v Bulharsku, Finsku, Belgii,
Slovinsku, Slovensku nebo Lotyšsku. A na závěr už jen poznámka z
letošních voleb, jmenovitě v mém volebním kraji: obě
agrovelkokapitalistovy kolaborantské strany, hamáčkovci a filipovci, už
v našem v krajském zastupitelstvu nesedí...
donald.kaczerowski
2020-10-07 21:28
R. Janouch – vážený pane Janouchu, odvolávání se na stalinisty,
kariéristy a prospěcháře by bylo úsměvné, kdyby se v něm
neskrývala podstata komunistického farizejství. Lidé jako Gottwald a
další karlínští kluci měli stranické legitimace, byli tedy členy
KSČ. Ať už byli stalinisti nebo kariéristi, poslali na smrt Miladu
Horákovou, Heliodora Piku a stovky dalších nevinných lidí. A taky své
spoluviníky v čele s Rudolfem Slánským. Desetitisíce dalších
občanů nahnali do jáchymovských koncentráků a statisíce vyhnali do
emigrace. Jejich normalizační nástupci kolem Gustáva Husáka sice
nepopravovali, ale zavírali do vězení, ničili kariéru lidem, kteří
se z obecného hlediska ničím neprovinili, a pronásledovali jejich
děti. I oni měli stranické legitimace, dokonce ověřené v posrpnových
prověrkách. Jestli někde v koutě seděli čestní komunisté s
andělskými křídly, proč nezakročili? Proč tohle všechno dopustili?
Kdybyste náhodou neznal odpověď, tak tady je: to sám komunistický
systém je zločinný, protože lidem křivého charakteru umožnil dělat
to, čeho se čtyřicet let dopouštěli. Takže tyhle své pohádky,
které tady do nekonečna opakujete, si strčte za klobouk. A raději se
připravujte na dobu, kdy se budete muset živit opravdovou prací, až
vaše strana a s ní i tento plátek zaniknou. Bez ironie: Práci čest!
Doufám, že ji poznáte vlastníma rukama.
donald.kaczerowski
2020-10-07 20:51
joska.korinek - Kdo místo Babiše? Kdokoliv, kdo není trestně stíhaný
miliardář a usvědčený spolupracovník StB.
halonoviny
2020-10-07 17:25
"Jene Smiřický", komunisté se na českém národě dopustili
vlastně jen pozitiv. Zločiny, které máte na mysli, páchali
stalinisté, resp. kariéristé a prospěcháři do KSČ nalezlí - to
žádní komunisté nebyli! A titíž přeběhli po listopadu 89 do ODS a
jiných nových "vyvolených" partají. Svou kritiku směřujte
tam (ale to vy ne, to vy právě je volíte, co?!) :) R. Janouch
joska.korinek
2020-10-07 08:48
Když tehdy po volbách dala KSČM podporu ANO, napsal jsem na těchto
stránkách, že se to vymstí. Ne proto, že se bude snažit ty
pravičáky jen brzdit (co taky jiného mohli), ale proto, že to předseda
Filip pořádně lidem nevysvětlil. Vím, že mu k tomu media moc
příležitostí nedala, ale on ani jiné možnosti nehledal. A spoléhat
na HaNo je bláhovost. Vždytˇo jejich existenci spousta lidí ani neví.
A spoléhat na to, že to voliči pochopí a nedají se prorežimními
novinářskými vrtichvosty poštvat, je rovněž bláhovost. – Také
nejsem nadšen z toho, že vládne pan Babiš, ale kdo (proboha) by to měl
být jiný? Fiala s ODS, s důsledky jejíhož vládnutí se potýkáme
stále? Nebo Piráti, o důsledky jejichž činnosti se jejich
zfanatizovaní voliči brzy přesvědčí na vlastní kůži? – A proč
medle těm komunistům vyčítáte, že nic nezmohou?! Cožpak mohou něco
prosadit, KDYŽ JIM NEDÁTE HLAS ?!
smiricky.jan
2020-10-06 22:11
Soudruzi, prostě se s tím smiřte-končíte. Jak napsal salekiv,
vymíráte. Je to jasně vidět na volbách v posledních deseti letech,
jdete od deseti k pěti a opravdu není naprosto žádná šance na obrat.
I kdybyste se nějakou náhodou přece jen příští rok dostali do
Sněmovny (čemuž už ani sami nevěříte), bude to vaše labutí píseň
s cca 5,5% hlasů. Babiš ten proces jen urychlil, stejně jako Okamura (ti
vám vzali pár voličů), ale došlo by k tomu stejně. Je sice ostuda,
že komunistická strana vůbec existuje, po všech těch zločinech,
kterých se nejen na českém národě komunisté dopustili, ale jsem rád,
že skončí aspoň teď. Nebude vás žádná škoda a zbyde jenom pár
ošklivých vzpomínek.
e173rb
2020-10-06 22:08
Většina voličů se neřídí racionálním zvažováním pro a proti,
nýbrž emocemi. Na jejich emoce mají velký vliv masmédia. Ta jsou
kontrolována přesně opačnými zájmy než těmi, které jsou spojeny s
komunisty a levicí obecně. To není nic objevného, jen by to měli mít
stále všichni na paměti, aby se nevkládaly síly do prostředků,
které nefungují. Já jsem samozřejmě volil komunisty, jako vždy, se
svou volbou jsem spokojen a respektuji volbu spoluobčanů. Hlas lidu, hlas
boží, sklízíme tak, jak sejeme.
rosemil71
2020-10-06 20:11
Sobčáku,viset byste měl spíš vy.
wsobchak
2020-10-06 19:59
Falmere, ty si gratuluj, že jste už 30 let naprosto bezvýznamný nuly a
že už nemáte žádnou moc ve státě. Dřív by tě tví soudruzi za
takový debakl nechali oběsit
rosemil71
2020-10-06 19:30
Salekive,neodpověděl jste mi.Myslíte,že s
kreaturami,viz.Fiala,Bartoš,Okamůra,Kalous,atd.to půjde k
lepšímu?Jo,ještě Lidovci,to je taky kapitola sama pro sebe.Tak tito
dacani nás mají vyvést z průseru?No potěš pánbůh.
halonoviny
2020-10-06 19:20
Opět, pokolikáté už? se nepodařilo prodat poctivou práci... A že
prý co se v kampani nepovedlo bude hodnotit VV? Tj. ten, kdo tu kampaň
odsouhlasil? Proč ne nějaká profesionální marketingová společnost?
Takhle se totiž zase nic přelomového nedozvíme. Logicky... R. Janouch,
člen KSČM P3
miki.13
2020-10-06 15:09
Antal: Děkuji, opět jste mi rozesmál až k slzám. Vaše věty např.
že Lenin předpokládal zánik socialistického státu, který probíhal
po roce 89, ale že komunisti na něj nebyli připraveni, nemá chybu.
Můžu vás ubezpečit, že žádná úloha pro KS v Evropě není. Ve
všech civilizovaných zemí považují komunistickou ideologii za zrůdnou
a právem ji srovnávají s fašizmem.
salekiv
2020-10-06 13:52
rosemil71: Já nepochybuji, že Vojta je chytrý, hlavně do své vlastní
kapsy. Určitě už je dávno dolarovým milionářem a na důchod v
kapitalismu je dobře připraven. Má slova nebyla proto určena jemu, ale
těm chudákům, kteří jeho kecům ještě věří. Zkuste si přebrat,
kam patříte vy.
marin
2020-10-06 13:47
"Jak snadno lze goebbelsovsky vylhat křivé zrcadlo! V něm staré
normalizační struktury proslunily 30 svobodných let – a jak je jejich
zvykem – položily základ šťastné a rozvinuté budoucnosti. Oblékly
západní šat, zaměnily ruštinu za angličtinu a poklekly před novou
Moskvou. A Ti, co zůstali ve své víře, dostávají černou známku
od svých bývalých soudruhů nejsoudruhovatějších. Zvláště pak od
špiclů, udavačů a kádrováků. " Stanislav Novotný, předseda
Asociace nezávislých médií
rosemil71
2020-10-06 13:01
Salekive,fakt si myslíte,že debakl KSČM je výhrou?No oni vás kapouni
brzy přesvědčí o opaku.Na Vojtu bych se,na Vaší straně vykašlal.Je
mnohem inteligentnější,než Vy a pochybuji,že se Vašimi bláboly bude
vůbec zabývat.
antal
2020-10-06 12:52
V čom sa dopúšťa kardiálnej chyby pravica, ale aj ľavica, je
považovanie Európy sa pupok sveta a uvažovanie len v európskom rozmere.
Toto je bežné aj v komunistickom hnutí. Neustále hľadá príčiny
toho, prečo socializmus zanikol. Hoci zanikol len klasický socializmus v
Európe, post-klasický socializmus naplno prekvitá v 1,4 miliardovej
populácii Číny, Vietnamu, Kuby. Robotnícka trieda ako hybná sila
dejín na národnej úrovni bola nahradená globálnym subjektom - Čínou.
Civilizačný pokrok dnes beží v tejto časti sveta, Čína je dnes
nádejou, že rozkladný proces západného kapitalizmu nakoniec nebude
viesť k zániku civilizácie. Myslím, že Čína nakoniec dokáže
ukázať východ z krízy civilizácie, vidieť, že sa pomaly vžila do
úlohy vodcu globalizácie a tvorcu globálnej civilizácie, že
technologický pokrok nechce použiť na ničenie iných krajín, ako to
predvádzajú USA, ale chce ho realizovať v globálnej deľbe práce a
spolupráci. Čínske celistvé, syntetické myslenie v globálnej epoche
má výhodu oproti analytickému, descartovsko-newtonovskému mysleniu,
ktoré síce veľmi dôkladne rozpitvalo tento svet, ale nedokáže sa naň
pozrieť celistvými očami. V jednote spoločnosti a prírody,
spoločnosti a vesmíru. Určite, nie všetky čínske kroky budú
ideálne, mnohé sa nám nebudú páčiť, ale budú potrebné, aby táto
civilizácia prešla na novú diagonálu rozvoja. Úlohou európskych KS by
malo byť analýza svojej úlohy v tomto procese, dotváranie globálnej
civilizácie aj v rozmere európskych záujmov, potrieb, kultúry.
antal
2020-10-06 12:37
stanley58, v mnohom súhlasím, áno, ideológia zastarala. Ale mylne sa
domnievate, že podstatou komunistickej ideológie je teória triedneho
boja a vedúca úloha RT. Marx jasne napísal, že on triedny boj
neobjavil, objavili ho buržoázni historici. Marx len napísal, že v
určitom úseku dejín zohráva triedny boj úlohu hybnej sily dejín. Ak
je komunizmus beztriedna spoločnosť, tak tam sa nepredpokladal ani
triedny boj, ani existencia tried, teda ani robotníckej triedy.
Robotnícka trieda bola hybnou sociálnou silou v 20. storočí, dnes
takúto funkciu stratila, preto skutočne operovať takouto tézou je
neaktuálne. Podstatou marxizmu nie je teória triedneho boja, ale
materialistická dialektická metóda, vo filozofii dejín premietnutá do
materialistického chápania dejín, striedania spoločenských formácií.
Podstatou komunistickej ideológie teda nie je nastolenie nejakého stavu -
socializmu, ako si to vysvetľujú aj niektorí konzervatívni komunisti,
ale prekonanie akéhokoľvek stavu. Teda aj socializmu. Úlohou KS bolo v
skutočnosti pozitívne prekonať, zrušiť socializmus a robotnícku
triedu. Lenin to jasne napísal v diele Štát a revolúcia, zrušenie
socialistického štátu. Tento proces prebiehal po r. 1989, ale komunisti
naň neboli pripravení. Znovu sa opakuje tradičný dejinný problém, že
hybná sila dejín nakoniec vyhlási svoj systém za konečný, najlepší.
Tak ako buržoázia vyhlásila, a kupodivu aj veľký filozof Hegel,
kapitalistický systém za koniec dejín, za to najlepšie, čo dejiny
vymysleli, tak aj konzervatívni komunisti stotožnili koniec dejín so
socializmom. Akousi utopickou sociálne spravodlivou spoločnosťou, ako
konečným cieľom úsilia. Hoci konečný cieľ neexistuje, každý stav
je vývojom prekonaný.
men.pavel
2020-10-06 10:27
To není o tom,že jste nedokázali prodat poctivou práci,ale o tom,že
vaše ideologie je špatná.lidi to už nezaujímá.toť vše.
men.pavel
2020-10-06 10:27
To není o tom,že jste nedokázali prodat poctivou práci,ale o tom,že
vaše ideologie je špatná.lidi to už nezaujímá.toť vše.
jarprchal43
2020-10-06 10:11
Třeba to paktování s problematickým miliardářem nebylo tak úplně
poctivou prací, ale vykutáleným spojenectvím bývalých
spolupracovníků StB.
1 | 2
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.