Ilustrační FOTO - Pixabay

Vládní dluh podle očekávání výrazně roste

Vládní dluh v České republice stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 446,9 miliardy korun na 2,2635 bilionu Kč, což je nejvíce za posledních 20 let. Míra zadlužení vzrostla oproti loňsku z 32,60 procenta hrubého domácího produktu (HDP), který oficiálně představuje výkon české ekonomiky, na 39,92 %.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků se na růstu dluhu značně podílela situace kolem šíření koronaviru.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že dosud nejvyšší úrovně dosáhl dluh v prvním čtvrtletí roku 2017, kdy byl 1,92 bil. Kč. »Tehdy ovšem zadlužení rostlo jen přechodně, a to kvůli spekulacím investorů na posílení koruny po ukončení kurzového závazku České národní banky a také kvůli souvisejícím extrémně nízkým úrokovým sazbám. Nyní jsou důvodem růstu trvalejší faktory. Klíčovou příčinou je pochopitelně dopad vládních protipandemických opatření a zhoršení celkové ekonomické situace,« uvedl.

Vláda už v březnu, kdy se objevily v ČR první případy nákazy koronavirem, začala přijímat preventivní opatření, která snížila ekonomickou aktivitu. Bylo například omezeno cestování a uzavřeny některé obchody či provozovny služeb. Současně stát poskytl firmám i občanům postiženým opatřeními různé kompenzace. To všechno mělo podle ČSÚ významný dopad na příjmy a výdaje vládních institucí.

»Zmíněná opatření na výdajové straně ovlivnila zejména růst dotací na produkci (především program podpory zaměstnanosti Antivirus), mezispotřeby (nákup zdravotnického materiálu), výdajových kapitálových transferů (například přímá podpora osob samostatně výdělečně činných, společností s ručením omezeným a další), růst sociálních dávek (vyšší ošetřovné), placených sociálních příspěvků (zvýšení plateb za státní pojištěnce),« sdělili statistici. »Naopak k poklesu došlo na příjmové straně zejména kvůli sníženým výnosům z daní a sociálních příspěvků,« doplnili.

»Česká republika měla velké štěstí, že do koronavirové krize vstupovala s relativně nízkou úrovní zadlužení. Díky tomu máme větší manévrovací prostor než většina zemí v Evropské unii. Přesto je alarmující, jak rychle se začíná rozvracet hospodaření veřejného sektoru. Především ústřední vládní instituce by měly spustit úsporná opatření,« uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Meziročně se podle statistiků zvětšil objem všech hlavních složek vládního dluhu. »Objem přijatých úvěrů vzrostl o 8,3 mld. Kč, vkladů o 4,9 mld. Kč a emitovaných cenných papírů o 433,7 mld. Kč, které s podílem 92,6 % zůstávají hlavní komponentou dluhu,« uvedl ČSÚ.

Výrazně vzrostlo zadlužení i ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku, a to o více než 376 mld. Kč. Míra zadlužení činila v 1. čtvrtletí 32,69 % HDP. V posledních dvou letech se až do letošního druhého kvartálu pohybovala výše čtvrtletního vládního dluhu v rozmezí zhruba 1,7 až 1,9 bil. Kč a míra zadlužení mezi 30,24 a 34,77 % HDP.

Hospodaření sektoru vládních institucí se v letošním 2. čtvrtletí propadlo do schodku 100,4 mld. Kč, což představovalo 7,5 % HDP. Příjmy sektoru vládních institucí dosáhly 42,61 % HDP, zatímco výdaje 50,12 % HDP. Loni ve 2. kvartálu bylo přitom hospodaření vládních institucí v přebytku 25,8 mld. Kč. Po očištění o sezonní a kalendářní vlivy pak skončilo v deficitu 83,2 mld. Kč, který odpovídal 6,26 % HDP.

Meziročně došlo ve druhém kvartálu ke zhoršení salda hospodaření vládních institucí o 126,2 mld. Kč., k čemuž přispěly zejména ústřední vládní instituce, jejichž saldo hospodaření se zhoršilo o 109,0 mld. Kč a skončilo v deficitu 116 mld. Kč. Místní vládní instituce hospodařily s přebytkem 14,8 mld. Kč, který byl meziročně o 13,2 mld. nižší. Hospodaření fondů sociálního zabezpečení se zhoršilo o čtyři miliardy a skončilo v přebytku 0,9 mld. Kč.

Celkové příjmy sektoru vládních institucí klesly meziročně o 7,17 %. Na poklesu se podílelo zejména snížení příjmů z objemově významných daní - daně z příjmu a daně z výroby a dovozu. Naopak nejvíce vzrostly příjmy z kapitálových transferů a důchodů z vlastnictví. Celkové výdaje vládních institucí vzrostly meziročně o 14 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-10-07 18:53
Nejistá je budouctnost Babiše s tak velkým pytlem zadlužení.
Fašistická opozice kuju pikle .Kalousek z kopce brzdil.Babiš přidává
plyn. Čeká nás neznámo .
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.