Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejsme vyloženými ekologickými barbary

Přes tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že ochrana přírody má mít přednost i v případě, že by vedla k mírnému poklesu ekonomického růstu a zaměstnanosti. Opačného názoru je 18 % obyvatel ČR. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Pew Research Center, jehož výsledky byly zveřejněné krátce před krajskými volbami v ČR. Průzkum se zabývá názory obyvatel 20 zemí světa na vědu a na aplikované výsledky vědeckého bádání.

Velmi silnou důvěru má ve vědce a jejich počínání 42 % Čechů, což je o několik procent více než průměr v ostatních zemích (36 %). Na rozdíl od situace v jiných zemích vědcům ovšem důvěřuje více osob s pravicovým politickým názorem než s levicovým.

Česká republika patří mezi země jako Německo, Švédsko či Itálie, kde jsou vědci nejdůvěryhodnější profesní skupinou. V ČR pak následují vojáci (29 %), novináři (10 %), vládní činitelé a významní byznysmeni (oba tábory osm procent).

Pro 75 % respondentů je důležité či hodně důležité, aby ČR patřila mezi lídry ve světové vědě. Přes 40 % respondentů si myslí, že už dnes ČR dosahuje nadprůměrných vědeckých výsledků, a jen šest procent respondentů uvedlo, že ČR je v této oblasti podprůměrná. V technologické oblasti si 33 % českých respondentů myslí, že jejich země dosahuje nadprůměrných výsledků. Osm procent podle ČTK uvedlo, že země je v této oblasti podprůměrná.

Země Karla Čapka

Výzkum se zabýval také názory na některé aplikované výsledky vědeckého bádání. Polovina dotazovaných míní, že zapojení robotů do výroby je pro společnost pozitivní, opačného názoru je 28 % účastníků výzkumu. Rozvoj umělé inteligence označuje za pozitivní 43 % respondentů, opak si myslí 36 % lidí.

Češi také podporují očkování děti. Podle přibližně 60 % respondentů má očkování dětí proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám malé nebo žádné vedlejší důsledky a jeho přínos v prevenci je vysoký. Sedm procent považuje přínos vakcíny za malý či žádný a jen 11 % má riziko vedlejších důsledků za vysoké.

Přes 60 % Čechů považuje za nebezpečné potraviny, při jejichž výrobě byly použity pesticidy a více než polovina respondentů pokládá za nebezpečné i geneticky modifikované potraviny.

Jen pětina je mimo

Podle 77 % respondentů má mít ochrana životního prostředí přednost také v případě, že by vedla k nižšímu ekonomickému růstu či ztrátě některých pracovních míst. Naopak 18 % uvedlo, že by prioritu měla mít tvorba nových pracovních míst i za cenu omezených následků na životní prostředí. Většina respondentů si také myslí, že vláda dělá příliš málo pro zmenšení následků klimatických změn, čtyři procenta respondentů jsou pak názoru, že vláda dělá příliš moc. Přes 70 % respondentů uvádí, že klimatické změny mají nějaký či velký dopad na jejich životy…

Americká agentura Pew Research Center uskutečnila průzkum ve 20 zemích světa. V ČR byl průzkum realizován mezi říjnem 2019 a březnem 2020 na reprezentativním vzorku 1404 respondentů. Statistická chyba činí 4,1 %.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-10-08 00:33
Problém je ten, že v tomto režimu se všechno zneužije, jako třeba
fotovoltaika. Nebo připomínky občanů ke stavbám, z toho se stalo
spíš vydírání. Důvěra k vědcům? Jak ke kterým.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.