Ilustrační FOTO - Pixabay

Produkce průmyslu a hlavně stavebnictví v srpnu moc důvodů k radosti nepřinesla

Průmyslová výroba se v srpnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu snížila meziročně o 5,5 procenta, stavební produkce klesla o 9,7 %.

Letošní srpen měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc před rokem, upozornili statistici.

»Slabší výsledek již dopředu indikovaly horší výsledky průmyslu v sousedním Polsku a Německu. Srpen byl do značné míry negativně ovlivněn čerpáním dovolených a není dobré z tohoto údaje činit silné závěry,« uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Podle něj již zveřejněné indikátory výrobní aktivity ukazují, že průmyslová výroba by v nejbližších měsících měla pokračovat v růstu.

»Září ještě přinese oživení průmyslové aktivity, avšak závěr letošního roku může být problematický. Zrychlující druhá vlna pandemie COVID-19 v Česku i v dalších evropských zemích totiž pravděpodobně dočasně zbrzdí oživení poptávky,« doplnil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

K poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba strojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak vzrostla v ostatním zpracovatelském průmyslu, v odvětví zpracování dřeva, výrobě dřevěných, korkových, proutěných a slaměných produktů a ve výrobě oděvů.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se snížily meziročně o 7,2 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků klesly o 9,8 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, se snížily o 3,7 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích klesla meziročně o 9,8 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 11,1 % a tuzemské nové zakázky klesly o 6,6 %.

Zaměstnanost v průmyslu se již poměrně rychle snižuje. Průměrný evidenční počet zaměstnanců zde v srpnu klesl meziročně o 4,1 %.

Stále chybějí stavební dělníci

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku propadla o 11,2 %, inženýrské stavitelství pak zaznamenalo meziroční pokles o 6,2 %.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka by měl stát naplno rozjet výstavbu dopravních komunikací. Jak uvedl, výrazný růst státních investic může stavební produkci stabilizovat a lépe fungující doprava navíc podpoří hospodářský rozvoj země.

Stavební úřady vydaly v srpnu 7595 stavebních povolení, meziročně o tři procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 31,1 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla o 12 %.

Počet zahájených bytů klesl meziročně o tři procenta na 3198 bytů, počet dokončených bytů pak o 1,7 % na 2992 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v srpnu snížil meziročně o 1,9 %.

»Jak už naznačily předchozí průzkumy, stavební firmy netrápí ani tak nedostatek zakázek jako spíše chybějící pracovníci. Ne náhodou je profese pomocných stavebních dělníků jednou z nejhledanějších na trhu. Jde stále ještě o největší překážku návratu stavebnictví k růstu,« uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.