Ilustrační FOTO - Pixabay

Nebezpečné dědictví

Geny, které někteří lidé zdědili po dávných neandrtálských předcích, možná zvyšují riziko těžkého průběhu onemocnění COVID-19. Plyne to ze studie evropských vědců, kterou zveřejnil prestižní časopis Nature.

Výzkumníci Hugo Zeberg a Svante Pääbo se zabývali skupinou genů neboli haplotypem, který moderní člověk zřejmě zdědil po člověku neandrtálském. Tento haplotyp se vyskytuje asi u 16 procent obyvatel Evropy a zhruba poloviny obyvatel jižní Asie. V Africe a východní Asii se naproti tomu prakticky nevyskytuje. Moderní lidé a neandrtálci se v různých okamžicích dějin Země křížili, a vyměňovali si tak i genetickou informaci, připomíná agentura AP. Geny, které po neandrtálcích lidé získali, mohou být podle nové studie rizikovým faktorem při onemocnění COVID-19. Dalšími jsou věk, pohlaví a zdravotní stav. Nejčastěji se jako rizikový faktor uvádí obezita, cukrovka nebo srdeční problémy.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Zeberg a Pääbo, kteří pracují na Karolinském institutu ve Stockholmu a Institutu Maxe Plancka v Lipsku, ve své studii tvrdí, že vůbec nejvyšší výskyt neandrtálského haplotypu je v populaci Bangladéše, kde se vyskytuje až u 63 procent lidí. Podle nedávných britských studií je riziko úmrtí na COVID-19 u lidí s původem v Bangladéši až dvakrát vyšší než v průměrné populaci. Podle studie zveřejněné v časopise Nature je riziko, že budou muset pacienta s COVID-19 připojit na plicní ventilaci až třikrát vyšší, má-li v genetické výbavě neandrtálský haplotyp. »Je do očí bijící, že genetické dědictví po neandrtálcích má tak tragické následky v současné pandemii,« uvedl Pääbo. »Proč tomu tak je, musíme co nejrychleji zjistit,« dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.