Mike Pompeo. FOTO - Wikimedia commons

Americká mentalita studené války

Čína obvinila ministra zahraničí USA Mikea Pompea ze »záludného« vyvolávání politické konfrontace a očerňování Pekingu, uvedla  agentura Reuters. Čínská ambasáda v Japonsku zároveň Washington vyzvala, aby upustil od mentality studené války. Šéf americké diplomacie v úterý v Tokiu apeloval na americké regionální spojence Japonsko, Austrálii a Indii ke sjednocení proti rostoucímu vlivu Číny v oblasti Indického a Tichého oceánu.

»Pompeo opakovaně uměle vytváří lži o Číně a záludně vyvolává politickou konfrontaci. Znovu naléháme na Spojené státy, aby upustily od mentality studené války a ideologických předsudků, přestaly s nevyprovokovanými obviněními a s útoky proti Číně, a zacházely se vztahy s Čínou konstruktivně,« uvedlo čínské velvyslanectví v Japonsku. Reagovalo na úterní návštěvu amerického ministra zahraničí v Tokiu, kde se setkal se svými protějšky z Japonska, Austrálie a Indie. Regionální spojence Washingtgonu vyzval, aby se spojili a spolupracovali proti tomu, co nazval »vykořisťováním, nátlakem a korupcí, kterých se dopouští čínská komunistická strana«. Čtveřice ministrů se dohodla, že posílí např. spolupráci v oblasti námořní bezpečnosti či kyberprostoru. K Pompeově kritice Číny se však další tři šéfové diplomacií nepřidali.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou nejhorší za poslední desítky let. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa kritizuje Čínu kupř. kvůli pandemii koronaviru, zavedení nového bezpečnostního zákona v autonomním Hongkongu nebo jejím ambicím v Jihočínském moři. Šéf Bílého domu před listopadovými volbami v USA rétoriku vůči Pekingu ještě vyostřil. Napětí narostlo rovněž mezi Čínou a Indií, Austrálií i Japonskem. Většina regionálních amerických spojenců tak podle agentury Reuters vítá tvrdší postoj Washingtonu vůči Pekingu, nicméně do přímého střetu se jim příliš nechce, mj. kvůli značné závislosti na obchodu s Čínou.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.1, celkem 37 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.