Ilustrační FOTO - Pixabay

Alarmující číslo

V Guatemale denně přibývá v průměru 11 těhotných ve věku 10 až 14 let, přitom sexuální styky s mladšími 14 let jsou podle zákonů Guatemaly považovány za znásilnění. Informoval o tom deník El País s odvoláním na zprávu nevládní organizace Ciprondeni, která bojuje za práva dětí v Guatemale. Statistika je z období leden - srpen 2020.

»Je to alarmující číslo a je třeba, aby se justice takovými případy zabývala. Hovoříme o trestných činech,« řekl guatemalský ombudsman Jordán Rodas. Kromě toho je třeba zlepšit informovanost a vzdělávání týkající se sexuality v tradičně velmi konzervativní guatemalské společnosti. Když se tak nestane, budou počty těhotných v tak brzkém věku v zemi se 17 miliony obyvatel růst. Většina těhotenství je přitom důsledkem sexuálního styku s příbuzným (otcem, bratrancem, strýcem, dědečkem). Mnohé z dívek při porodu zemřou. Psycholožka Gloria Pradová uvedla, že dívky v takovém věku nejsou na mateřství připraveny ani psychicky: »Dítě nemá schopnost vychovávat dítě.« Dítě ovlivní život dívek i po ekonomické stránce. Musí s ním zůstat doma, často nevystudují a nachází jen špatně placenou práci. Podle zástupkyně Populačního fondu OSN v Guatemale Any Luisy Rivasové jen 2 % dívek, nezletilých matek, vystudují vysokou školu. Z Guatemalek, které porodily jako dospělé, jich získá vysokoškolské vzdělání devět procent.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.