Ilustrační FOTO - Pixabay

Rozsudek nad neonacisty. Průlom

Řecký odvolací soud v historickém rozsudku uznal lídry a členy neonacistického hnutí a bývalé parlamentní strany Zlatý úsvit vinnými ze zločinného spolčení. Příznivci hnutí zároveň přisoudil vinu za vraždu protifašistického rapera Pavlose Fyssase v roce 2013. Před budovou aténského soudu se v protestu proti fašismu sešly tisíce lidí, policie je ale rozehnala slzným plynem a vodními děly.

Sedm bývalých zákonodárců strany včetně lídra Nikose Michaloliakose se podle soudu podílelo na vedení zločinné organizace, další členové byli odsouzeni za aktivitu v takové organizaci. Média dříve uvedla, že Michaloliakosovi hrozí až desetileté vězení. Soud rozhodoval ve věci čtyř případů: kromě zavraždění Fyssase a zločinného spolčení i ohledně útoků na přistěhovalecké rybáře a na levicové aktivisty. Celkem bylo obviněno 68 lidí, k přelíčení se dostavilo 11 z nich. V očekávání verdiktu se ráno před soudem shromáždilo nejméně 15 000 odpůrců fašismu. Po vynesení rozsudku se v zástupu strhlo několik potyček a policie proti demonstrantům zakročila slzným plynem a vodními děly.

Vražda levicového aktivisty

Justice rozhodnutím uzavřela dosud nevídané tažení proti politické straně, které zahájila v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a velice populárního rappera Pavlose Fyssase v září 2013. Z jeho vraždy odvolací soud jako vinného uznal sympatizanta hnutí Jorgose Rupakiase. Vraždou zpěváka před sedmi lety vyvrcholily několik let trvající násilné aktivity namířené proti přistěhovalcům, stoupencům levice i proti homosexuálům.

Prý hon na čarodějnice

Strana veškerá obvinění odmítala a tvrdila, že se její členové stali oběťmi politického honu na čarodějnice. Zlatý úsvit, který se těšil i podpoře části konzervativního ortodoxního duchovenstva, se poprvé dostal do řeckého parlamentu v roce 2012. Se silnou protiimigrační politikou si na vrcholu řecké ekonomické krize vysloužil místo třetí nejpopulárnější strany, o křesla v parlamentu však strana přišla v loňských volbách.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.