Reklama

Zřícenina hradu na obec

Obec Vír na Ždársku chce převzít do své správy zříceninu hradu Pyšolec. Připravuje kvůli tomu směnu pozemků se státním podnikem Lesy ČR.

Vírský starosta Ladislav Stalmach řekl, že podle jeho předpokladu by mohl Pyšolec patřit obci do konce letoška. Přípravu směny potvrdila také mluvčí Lesů ČR.

Obec chce podle starosty zabránit tomu, aby zřícenina zanikla. Její zdi jsou už ve špatném stavu, uvedl Stalmach. O Pyšolec se podle něj zajímá také Spolek za ochranu památek Bystřicka.

Zřícenina hradu Pyšolec. FOTO - Wikimedia commons

Zřícenina hradu Pyšolec je podle údajů na webu památkově chráněná od roku 1958. Hrad byl založený na přelomu 13. a 14. století na kopci v meandru Svratky, zanikl v 15. století. V terénu je doposud patrný systém valů, zbytky mohutné válcové věže a paláce.

»Směnu s obcí Vír připravujeme. Shodujeme se na tom, že Lesy ČR smění lesní pozemek o výměře asi 1,4 hektaru v katastrálním území Vír, na němž se nachází i zřícenina hradu Pyšolec,« sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podnik směnou získá 1,3 hektaru pozemků ve stejném katastrálním území vhodných k lesnímu hospodaření. Potřebný znalecký posudek by měl být hotový koncem tohoto měsíce. Převod pak podnik předloží ke schválení ministerstvu zemědělství.

Pyšolec patří mezi tři zříceniny hradů v okolí Víru. Další dvě, Zubštejn a Aueršperk, spravuje město Bystřice nad Pernštejnem. Početnost těchto sídel mohla souviset s těžbou stříbra v tomto území, řekl ČTK Vladimír Cisár, vedoucí bystřického muzea a zástupce Spolku na ochranu památek Bystřicka. Kousek od Pyšolce se podle něj našla poměrně zachovaná středověká pec, kde se pálilo vápno.

Zmenšeniny Zubštejna a Aueršperku v jejich původní podobě mohou lidé vidět v bystřickém parku miniatur, který představuje památky z povodí Svratky. Model hradu Pyšolec přibude v příštím roce.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 13 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.