Ilustrační FOTO - Haló noviny

Debata klidnější, ale nanejvýš opatrná

Jako klidnější a věcnější v porovnání s prezidentskou debatou z minulého týdne charakterizují pozorovatelé středeční duel viceprezidentských kandidátů Mikea Pence a Kamaly Harrisové.

Ačkoliv se oba uchazeči v daleko větší míře věnovali konkrétním tématům namísto osobních urážek, oba byli při svých odpovědích velice opatrní a vyhýbali se odpovědím na řadu kontroverzních otázek, píše agentura Reuters.

Debata republikánského prezidenta Donalda Trumpa s jeho demokratickým sokem Joem Bidenem se zapsala do historie americké politiky jako jedna z dosud nejchaotičtějších a nejvíce nepřátelsky naladěných. Trump neustále skákal do řeči svému sokovi i moderátorovi, Biden jej na oplátku nazval šaškem a řekl mu, ať je zticha.

Středeční viceprezidentský duel byl o poznání slušnější, ačkoliv se oba diskutující několikrát přeli o slovo a Harrisová Pence napomínala, když jí skákal do řeči. Pence však dokonce v jednu chvíli Harrisové řekl, že je mu velkou ctí být s ní na jednom pódiu.

Podle Reuters duel pravděpodobně nijak nezmění trajektorii souboje o Bílý dům, oba kandidáti se totiž poměrně striktně drželi svých rolí. Zatímco Harrisová útočila na vládnoucí administrativu v otázkách pandemie COVID-19, klimatických změn, policejního násilí a zahraniční politiky, Pence se chopil role zastánce téměř čtyřletého působení republikánů v Bílém domě.

Také podle listu The New York Times (NYT) byla debata připomínkou dřívějších časů, kdy nebylo nepřátelství mezi stoupenci dvou hlavních politických táborů tolik vyhrocené. Kromě útoků na republikánskou vládu se Harrisová podle listu snažila voliče přesvědčit o tom, že svými názory nestojí tolik nalevo, jak tvrdí republikáni. Za tím účelem pak odmítla i některé postoje, k nimž se hlásila ještě na začátku letošního roku, kdy usilovala o nominaci Demokratické strany na prezidentku. Podle NYT se jí svým opatrným přístupem podařilo vyhnout se jakýmkoliv přešlapům, které by daly republikánům příležitost přesunout pozornost voličů od tématu pandemie COVID-19, které nyní dominuje veřejným debatám v USA.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.