Evo Morales. FOTO - Wikimedia commons

Favoritem v Bolívii Moralesův člověk

Bolívie zažila o víkendu první předvolební debatu prezidentských kandidátů za 18 let, informovala agentura EFE. Socialistický exprezident této jihoamerické země Evo Morales, který byl tamní hlavou státu v letech 2006-19, se totiž televizních debat kandidátů neúčastnil se zdůvodněním, že »debaty vede jen s národem«.

Jedenáctimilionovou Bolívii čekají prezidentské a parlamentní volby 18. října po několika odkladech kvůli pandemii COVID-19. Hlasování se koná proto, že opozice a po ní i Organizace amerických států (OAS) označila za zmanipulované výsledky loňských podzimních voleb. V nich podle tehdejší ústřední volební komise opět vyhrál Morales a jeho Hnutí za socialismus (MAS), a v zemi poté vypukly protesty, které si vyžádaly přes 30 obětí.

Šedesátiletý Morales, který byl prvním indiánským prezidentem Bolívie, kandidovat nemůže. Nyní žije v exilu v Argentině a doma čelí účelovému obvinění ze vzpoury a terorismu. Po listopadovém útěku z vlasti podněcoval své příznivce k demonstracím proti prozatímní vládě, kterou právem viní z Washingtonem organizovaného puče.

Evo zprostředkovaně

Favoritem prezidentských voleb je nicméně podle posledních průzkumů kandidát MAS Luis Arce, který byl ministrem hospodářství po celou dobu Moralesovy vlády a jehož by nyní volilo asi 30 % voličů. Druhý je s asi 24 % hlasů někdejší novinář a exprezident Carlos Mesa (67), který stál v čele Bolívie v letech 2003-05 a v loňských volbách skončil podle oficiálních výsledků druhý. Třetí příčku drží v průzkumech s asi 12 % advokát a výrazná postava loňských povolebních protestů proti Moralesovi Luis Fernando Camacho (41).

Oběma těmto opozičním lídrům pomohlo v průzkumech oznámení nynější dočasné prezidentky Jeanine Áňezové, že nebude kandidovat na hlavu státu. Tou se stala vloni v listopadu z pozice druhé místopředsedkyně Senátu poté, co všichni ostatní vysocí představitelé, kteří se měli podle ústavy ujmout místo Moralese vedení země, utekli z vlasti. V úřadu pak Áňezovou potvrdil soud.

Budou dvě kola?

Prezidentem Bolívie je zvolen ten, kdo získá v 1. kole nejméně 40 % hlasů a před druhým v pořadí má náskok nejméně 10 %, nebo pak vítěz 2. kola. Do něj postupují dva kandidáti s nejlepším výsledkem v kole prvním. Zatím je pravděpodobné, že se 2. kolo bude muset konat. Možné je ale i to, že Arce vyhraje už v 1. kole. Asi třetina voličů je zatím nerozhodnutá. Arcemu může nahrát i nízká volební účast z obav nákazy koronavirem, protože voliči MAS jsou více disciplinovaní, míní bolivijský analytik José Luis Gálvez.

Vyloučit se ale podle ČTK nedají opět ani povolební protesty. Arce totiž prohlásil, že jediný způsob, jak může Mesa vyhrát už v 1. kole, je zmanipulování voleb. Též Andrónico Rodríguez, který je – podobně, jako kdysi býval Morales - zástupcem pěstitelů koky, uvedl, že v případě prohry Moralesova MAS vyjdou příznivci exprezidenta do ulic »bojovat za znovupřevzetí moci«. Podzim v Bolívii tak ještě může být po roce opět sakra horký…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.