Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejen katolíci byli pedofilové

Anglikánská církev nedokázala ochránit děti před sexuálními útoky duchovních, kryla je a pachatelům, kteří vyjádřili lítost, umožňovala dál pracovat s věřícími. Ve své v úterý zveřejněné zprávě to uvedla britská nezávislá vyšetřovací komise pro zneužívání dětí (IICSA).

Podle ní od 40. let minulého století do roku 2018 bylo kvůli sexuálním přečinům obviněno 390 hodnostářů nebo dalších představitelů církve. Mnohým z nich se od nadřízených dostalo větší podpory než jejich obětem, konstatovali autoři zprávy… »Po mnoho desetiletí anglikánská církev nedokázala ochránit děti a mladé lidi před sexuálními útočníky a namísto toho umožnila kulturu, která pomáhala pachatelům se skrýt a obětem zvažujícím odhalení kladla překážky, které mnoho z nich nedokázalo překonat,« citovala stanice BBC šéfku vyšetřovací komise Alexis Jayovou.

Komise vyčetla anglikánské církvi, že měla tendenci přivírat oči nad pachateli zneužívání, pokud vyjádřili lítost. Jako příklad uvedla kauzu kolem Timothyho Storeye, kterému i po obvinění ze sexuálního zneužívání církev povolila dál pracovat s dětmi na náboženských táborech. Nyní si muž odpykává 15letý trest vězení za sexuální zneužívání a znásilnění.

V některých případech dokonce vedení církve tlačilo na oběti, aby pachatelům sexuálních útoků odpustily, což pro mnoho z nich znamenalo další trauma. I jindy prý byla reakce duchovních autorit na obvinění ze zneužívání zcela nepřiměřená. »Jde o šokující čtení, a i když žádné omluvy nikdy nenapraví důsledky zneužívání pro oběti, chceme vyjádřit pocit studu za to, že události, kvůli nimž jsou omluvy nutné, se vůbec staly,« uvedl biskup Jonathan Gibbs, podle něhož se z výsledků vyšetřování musí poučit celá církev.

Vyšetřovací komisi IICSA zřídila v roce 2014 tehdejší ministryně vnitra Theresa Mayová v reakci na skandál kolem bývalého slavného moderátora BBC Jimmyho Savillea. Teprve po jeho smrti v roce 2011 se ukázalo, že šlo o chronického sexuálního útočníka, který má na svědomí stovky zločinů…

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-10-10 11:43
Jde o to, rozlišovat za co se kdo vydává a co skutečně je. Vydávat se
může za kohokoliv - křesťana, liberála, komunistu ... ale pokud je
pedofil, tak je jednoduše pedofil. Anebo dnes může být pedofil
skutečným křesťanem?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.