Ilustrační FOTO - Pixabay

Soud zrušil uzávěru

Madridský soud zrušil nařízení španělské vlády, na základě kterého metropole a dalších devět satelitních měst vstoupily kvůli špatné epidemické situaci do částečné uzávěry.

Dal tak za pravdu madridským regionálním úřadům, které nařízení centrální vlády rozporovaly. Na základě opatření ministerstva zdravotnictví madridské úřady minulý pátek zavedly omezení volného pohybu osob. Lidé podle něj nesmí opustit obvod své obce, s výjimkou cesty za prací, školou či lékařem.

Nařízení však odmítla pravicová šéfka regionální vlády Isabel Díazová Ayusová, podle které částečná uzávěra ohrozí ekonomiku v regionu. Zdravotnický resort podle ní navíc nemá k zavedení takové restrikce potřebné pravomoci, což potvrdil madridský soud. Opatření označil za »vměšování úřadů do základních občanských práv bez potřebného mandátu«.

Centrální vláda se proti rozhodnutí soudu může odvolat. Socialistický ministr zdravotnictví Salvador Illa v reakci uvedl: »Učiníme taková právní rozhodnutí, která nejlépe ochrání veřejné zdraví. Jsme si jisti, že autonomní oblast Madrid bude s naším přístupem souhlasit. Nejde nám o nic jiného, než o zdraví občanů.« Restrikce v Madridu sice od minulého týdne platí, nejsou však zatím vymahatelné. Region za dva týdny do středy v průměru evidoval 741 potvrzených případů koronaviru na 100 000 obyvatel, uvádí WHO. Více jich má v Evropě pouze Andorra.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.