Papež František. FOTO - Wikimedia commons

Bratři všichni. Sociální nespravedlnost i migrace

Vatikán zveřejnil novou encykliku papeže Františka podepsanou právě před týdnem v historickém městě Assisi ve středoitalském regionu Umbrie. V kryptě, kde je pohřben svatý František. Text nazvaný Bratři všichni (Fratelli Tutti) se zabývá ekonomickými a sociálními nespravedlnostmi, souvislostmi migrace i polarizací ve společnosti, solidaritou mezi lidmi. Hlava katolické církve mimo jiné označuje pandemii COVID-19 za nový důkaz toho, že nízká míra zdanění bohatých a působení tržních sil nevytváří slibované pozitivní důsledky.

»Byli zde tací, kteří by nás rádi přesvědčili, že svoboda trhu byla dostatečným předpokladem k tomu, aby po vypuknutí pandemie všechno zůstalo v pořádku,« cituje z encykliky Reuters. Papež dále říká, že soukromé vlastnictví nemůže být za všech okolností bráno jako nezcizitelné právo, když někteří žijí v přepychu, zatímco jiní nemají nic.

Nesmyslná teorie prosakování

Také kritizuje ekonomickou teorii označovanou anglickým výrazem trickle-down (prosakování), kterou zastávají někteří konzervativní politici a ekonomové. Podle tohoto myšlenkového proudu daňové úlevy a další opatření na podporu velkých firem v konečném důsledku přinášejí pozitiva i pro zbytek společnosti díky soukromým investicím a vytvářením pracovních míst, tedy »prosakováním« bohatství shora dolů. Papež František v encyklice toto uvažování odsuzuje jako »magickou teorii« a jako součást »dogmatu neoliberální víry«. Také se vyjádřil k finanční krizi po roce 2008, která byla podle něj promarněnou šancí na změnu. Místo toho prý krize vyústila v nárůst svobod u »skutečně mocných, kteří vždy najdou způsob, jak vyváznout bez újmy«.

Čtvrtá kapitola

Encyklika je nejvíce autoritativním dokumentem, jaký může papež vydat. Vzhledem k obsahu se tato poslední zařadí mezi encykliky sociální. Text o několika částech se kromě ekonomických otázek vyjadřuje k řadě dalších témat, čtvrtá kapitola nazvaná Srdce otevřené celému světu hovoří i o přijímání migrantů. »Je naší povinností respektovat právo každé lidské bytosti na to najít si místo, kde může nejen uspokojit své primární potřeby a potřeby své rodiny, ale také se naplno realizovat jako člověk,« citovala z dané kapitoly agentura ANSA.

Otrok mezi zdmi

Papež František dále varuje před budováním skutečných i pomyslných zdí ve snaze zabránit kontaktům s jinými kulturami. »Ten, kdo vztyčí zeď, skončí jako otrok mezi zdmi, které vybudoval, bez obzorů,« napsal papež. Aniž by jmenoval konkrétní země či osobnosti, odsoudil politiky, kteří se na cestě k popularitě snaží využívat »nejzákladnějších a nejsobečtějších« tendencí lidí nebo praktikují politiku nenávisti a strachu ve vztahu k jiným národům.

Nynější papež po svém zvolení v roce 2013 převzal po svatém Františku z Assisi jméno. Zakladatel františkánského řádu je patronem chudých, zvířat a přírody.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-10-10 13:13
Repatriovat je.
hajek.jiri51
2020-10-10 11:33
Super. Slova byla vyřčena. Teď činy. Už vidím tu podporu v očích
boháčů a cirkevní věrchušky. Třeba Duku. A co se týká té části
o imigraci. Je to pozvánka do Vatikánu? Asi těžko. Imigrant má právo
se usadit tam kde mu bude fajn. A šířit islam. I za cenu podřezávání
krků? To snad ne. Tak podle tohoto "návodu" to asi nepůjde.
Ale potom jak?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.