Ilustrační FOTO - Haló noviny

Senátní volby končí

Ve 14 hodin se uzavřou na třetině území republiky volební místnosti a skončí druhé kolo senátních voleb. Lidé rozhodnou nejen o 26 budoucích senátorech, ale i o míře oslabení vládní koalice ANO a ČSSD v horní komoře parlamentu. Voliči také určí, zda nejpočetnější senátorský klub budou mít Starostové, nebo ODS.

Vítězství z prvního kola mohou završit Starostové, kteří by tak asi získali právo poprvé obsadit křeslo předsedy horní komory. Udržet jej pro Miloše Vystrčila chtějí občanští demokraté, kteří mají stejně jako Starostové ve hře deset finalistů. Ve prospěch Starostů hraje to, že ke dvěma zástupcům TOP 09 v jejich frakci by mohli přibýt další tři kandidáti navržení touto stranou. Mezi adepty na předsedu Senátu z klubu Starostů se zmiňuje místopředseda horní komory Jiří Růžička nebo bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

ČSSD v prvním kole voleb ztratila šanci obhájit všech deset mandátů, prosadili se jen tři její kandidáti. V případě jejich neúspěchu by jí zbyli tři senátoři. ANO by k pěti senátorům, kteří mu zůstanou, mohlo přidat dalších osm, dva mandáty obhajuje. Na Karvinsku stojí zástupci ANO a ČSSD proti sobě, takže současná vládní koalice má v horní komoře jistých devět hlasů z dosavadních 20 a může jich mít nejvýše 18.

V klubu ČSSD je stále Miroslav Antl, který mandát na Rychnovsku obhajuje za své hnutí Za občany. Frakci ČSSD by mohl posílit znojemský starosta Jan Grois (ČSSD), který kandiduje za hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu (dříve Sdružení nestraníků).

Výsledky by podle zkušeností z předchozích voleb mohly být známy do tří hodin po uzavření volebních místností.

Volit senátory mohou lidé na stejných místech, kde před týdnem vybrali 52 finalistů. Hlasovací lístky tentokrát voliči nedostali do poštovních schránek, ale vyzvednou si je až u volební komise. Stejně jako před týdnem by lidé neměli zapomenout na občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Ve středu možnost hlasovat z auta využilo 513 voličů v nařízené karanténě kvůli koronaviru, se k nim připojili klienti tří uzavřených domovů seniorů.

Senátní volby se týkají 2,8 milionu voličů, z nichž minulý pátek a sobotu přišlo v prvním kole hlasovat 36,74 procenta. Ovlivnily ji i souběžně pořádané krajské volby, v senátním finále bývá zájem voličů nižší. Nejvyšší účast ve druhém kole senátních voleb byla zatím v roce 2002, kdy přišlo souběžně s obecními volbami hlasovat 32,55 procenta voličů. Nejnižší byla před dvěma lety, kdy finále rozhodlo jen 16,49 procenta voličů.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-10-10 15:27
Jsou tam i pozitivní momenty: prohra Dientsbiera, Šabatové, Štecha. ---
Byla chyba nepostavit komunistického kandidáta v Praze 1. Kdo ví, třeba
by tam uspěl. Ale jednou bude mít komunistického senátora i Praha 1.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.