Fotografie profilu Alfreda Nobela – předloha aversu medaile, 1896 či dříve. FOTO - Wikimedia commons

Nobel za mír Potravinovému programu

Letošní Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech. Oznámil to norský Nobelův výbor. Podle něj Světový potravinový program, který je organizací OSN, vloni poskytl pomoc téměř 100 milionům lidí v 88 zemích.

»Potřeba mezinárodní solidarity a mnohostranné spolupráce nikdy nebyla důležitější,« řekla předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová při vyhlášení ceny. Světový potravinový program vyzdvihla i za významný příspěvek k tomu, aby hlad nebyl využíván jako zbraň ve válkách a v dalších konfliktech.

Nobelův výbor upozornil, že pandemie nemoci COVID-19 zhoršila situaci milionů lidí, kteří čelí hladu. Mimo to i jinak blokuje až 2,7 milionu migrantů… Výbor proto zároveň vyzval vlády, aby WFP a dalším humanitárním organizacím zajistily nutnou finanční podporu.

»V zemích jako Jemen, Kongo, Nigérie, Jižní Súdán a Burkina Faso vedla kombinace násilných konfliktů a pandemie k dramatickému zvýšení počtu lidí, kteří se ocitli na pokraji hladovění. Tváří v tvář pandemii WFP ukázal obdivuhodnou schopnost dále vystupňovat své úsilí,« podotkl Nobelův výbor.

Spojitost mezi hladem a ozbrojeným konfliktem označil výbor za začarovaný kruh. Války a konflikty způsobují potravinovou nejistotu a hlad, zároveň jsou ale hlad a potravinová nejistota příčinou konfliktů a násilí. Nikdy nezbavíme svět hladu, pokud neukončíme také války, doplnil Nobelův výbor.

Mluvčí WFP Tomson Phiri uvedl, že organizace je na zisk ocenění hrdá: »Na práci WFP je krásné, že nejen poskytuje potraviny lidem dnes a zítra, ale také je učí, aby se v budoucnu uměli o sebe postarat sami.«

Výkonný ředitel WFP David Beasley se o ocenění pro svou organizaci dozvěděl v Nigeru. »Myslím si, že je to poprvé, co mi došla slova,« prohlásil Beasley. Ocenil především práci celé »rodiny«, kterou podle něj WFP je. »Jsou na těch nejsložitějších místech na světě, ve válkách, v konfliktech, v klimatických extrémech… Všichni si tuto cenu zaslouží,« prohlásil o pracovnících organizace.

Zástupci norského Nobelova výboru letos podle ČTK vybírali z 318 kandidátů: 211 jednotlivců a 107 organizací. V loňském roce si Nobelovu cenu odnesl etiopský premiér Abiy Ahmed za ukončení jednoho z nejdelších konfliktů v Africe.

V minulosti bylo oceněno Nobelem za mír kromě jednotlivců už bezpočet organizací, za ostatní vyberme: 1917 a 1944 - Mezinárodní Červený kříž, 1938 - Nansenův mezinárodní úřad pro uprchlíky, 1954 a 1981 - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), 1963 - Liga společností Červeného kříže - Mezinárodní výbor Červeného kříže, 1965 - Dětský fond OSN (UNICEF), 1969 - Mezinárodní organizace práce (ILO), 1977 - Amnesty International (AI), 1985 - Mezinárodní hnutí lékařů za odvrácení jaderné války (IPPNW), 1988 - mírové síly OSN, 1997 - Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min (ICBL), 1999 - Lékaři bez hranic (Médecins sans frontiéres, MSF), 2001 - Organizace spojených národů (OSN), 2005 - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), 2007 - Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), 2012 - Evropská unie, 2013 - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) či 2017 - Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN).

Cena za mír je předposlední Nobelovou cenou, která byla letos ohlášena. Postupně byli tento týden oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku, chemii a literaturu. V pondělí se veřejnost dozví jméno nositele letošní ceny za ekonomii.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.