Kníže se klaní před Vystrčilem. Až tak hluboko klesl?

Není od věci se pozastavit nad výrokem Karla Schwarzenberga, kterým vzdává hold proslovu předsedy Senátu Vystrčila pronesenému na akademické půdě tchajwanské univerzity, když prohlásil, že to byl výborný, osobní projev, v němž bylo řečeno vše a nebylo v něm nic zbytečného. Dodal, že se klaní panu předsedovi a blahopřeje mu. Tento projev by si, podle pana Schwarzenberga, měl přečíst každý Čech. Nuže, rady pana knížete jsem uposlechl a projev si přečetl. Uf, to je síla!

Za jistých okolností bych asi k projevu zaujal stejné pozitivní stanovisko či názor jako pan Schwarzenberg, snad jen s výjimkou toho klanění. Říkám-li, že za jistých okolností, pak to znamená, že bych ovšem nutně musel zastávat stejné politické, ideologické a také nezanedbatelné prospěchářské (řiťolezecké) názory a postoje k západní euroatlantické zahraniční politice (kromě jiného), jako to činí pánové Vystrčil, Schwarzenberg, Fiala a ostatní pravicoví politici z ODS, TOP 09, STAN nebo KDU-ČSL.

Musel bych také provokačně demonstrovat úmysl neakceptovat mezinárodní dění a politickou situaci, mezinárodní smlouvy, podporovat antičínskou, resp. antiruskou politiku podle představ a direktiv našeho nového velkého přítele, ochránce demokracie a lidských práv, USA. Musel bych být úplný debil, abych si neuvědomil důsledky, které mohou následovat v případě nerespektování vnitřní politiky Číny, která jak známo považuje Tchaj-wan za součást státu, čínského politického vlivu, byť na Tchaj-wanu existuje, ve srovnání s Čínou, poněkud odlišný společenský a politický, de facto (stejně jako u nás) svérázný demokratický režim. Nicméně faktem zůstává, že z mezinárodního hlediska je Tchaj-wan považován za součást jedné Číny, což si pan Vystrčil svérázně přizpůsobil svým potřebám, jen aby mohl provokativně a s velkou slávou stejně smýšlejících politiků na Tchaj-wanu tuto zemi navštívit.

Pan Schwarzenberg »vysekl« panu Vystrčilovi velkou poklonu, když prohlásil, že se před ním klaní. Jistě to neznamená, že by až tak chtěl projevit souhlas s obsahem proslovu na tchajwanské univerzitě, spíše tím chtěl všem navzdory podpořit jeho cestu na Tchaj-wan, se kterou, jak známo, nesouhlasili jak prezident Zeman a premiér Babiš, tak samotný ministr zahraničí Petříček. Postoj pana knížete Schwarzenberga není nijak překvapující, protože všechno, co je v zájmu USA, je pro něj důvodem k pozitivnímu postoji. A jak víme, ministr zahraničí USA M. Pompeo při své návštěvě ČR, potažmo Senátu Parlamentu České republiky, s velkým porozuměním podpořil cestu předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan. Už třeba jen proto, že tato cesta je nepochybně v zájmu politiky USA, protože to způsobí politickou (potažmo ekonomickou) roztržku mezi ČR a Čínou, což se USA tzv. velmi »hodí do krámu«.

V projevu proneseném panem Vystrčilem není rovněž nic, co by se od politika, odchovance proslulého »odéesáka«, předchozího předsedy Senátu J. Kubery nedalo předpokládat. Vlezdopr… jak do americké, tak i do tchajwanské řitě trčí jako sláma z bot z každého odstavce jeho proslovu. Upřímně řečeno, některé pasáže jeho projevu sice odpovídaly pravicové realitě, jiné jako by byly světovým unikátem v přechodu české společnosti »z komunistického režimu« do demokracie, tedy způsob, který je prý tolik podobný přechodu k demokracii na Tchaj-wanu, a konečně i velmi pochlebovačné konstatování, kolik toho prý máme společného.

Popravdě řečeno, tolik společného toho zase není, přesněji je toho pramálo. Jenže předseda Vystrčil ve svém proslovu stavěl především na tzv. realizaci a budování současného období nastolení demokracie, lidských právech a svobody, počínaje »sametem« 1989, aby to předchozí »komunistické období« budování válkou zdevastovaného Československa 1945-1989 zmínil, kromě vyzdvižení činnosti disidentů v čele s V. Havlem, jen jako pomíjivý, nic neříkající pohled z okna jedoucího rychlíku.

Pan Vystrčil v proslovu také zmínil i dojemné okamžiky, které byly vyvolány úmrtím J. Kubery, neopomněl také zmínit ničím nepotvrzenou domněnku, že jeho skon mohl být způsoben tlakem, který byl na něj vyvíjen ze strany Číny a Hradu poté, co vešlo ve známost po jeho rozhodnutí vykonat cestu.

Zda pan Vystrčil uronil slzu, těžko říct, faktem ale zůstává, že seč mu síly a možnosti stačily, prezentoval se nejen jako velký (falešný) přítel Tchaj-wanu, ale dokonce se prohlásil za »Tchajwance«. Jestli mu tchajwanské, byť jen čestné občanství bylo oficiálně přiznáno nebo ne, není také známo, ale je možné, že díky tomu může mít na Tchaj-wanu dveře vždy otevřené. To ovšem za předpokladu, že mu je Čína rázně nezabouchne před nosem. A nejen jemu, ale i jiným, které Vystrčilův vzdor ze strany Číny postihne.

Pan kníže ze Schwarzenbergu se holedbá tím, že (nepochybně jen virtuálně) se klaní před páně Vystrčilovým projevem, ve kterém podle jeho názoru bylo řečeno vše a nebylo v něm nic zbytečného. Konstatování, o kterém by bylo možno nejen dlouho diskutovat, ale také s mnohým zásadně nesouhlasit. Říkáme-li, že jsme demokratický stát, říkáme-li, že ctíme lidská práva a svobodu projevu, pak je namístě také říct, že pan Vystrčil se vedle již zmíněného pana Schwarzenberga, pana Bělobrádka, pana Hermana a především samotného Václava Havla, svou cestou na Tchaj-wan zařadil do řad morálních zaprodanců, kterým je zcela evidentně bližší západní, krví potřísněné triko než český vlastenecký kabát.

Pan Schwarzenberg vyjádřil svůj osobní, ryze prozápadní názor. Jsme v pomyslné demokracii, nechme pana knížete s jeho právoplatným názorem v poklidu, zamysleme se však nad faktickými důsledky a dopady páně Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan. Ta je projevem naprostého vlasteneckého selhání, opovrhováním české státní a mezinárodní oficiální politiky, projevem osobní ješitnosti, licoměrnosti, zpupnosti, sobectví, ale i pokrytectví a bezmezné nadutosti. Pokud se pan předseda Senátu Vystrčil svým malým vzrůstem cítil ve společnosti (obrazně řečeno) handicapován, pak jeho cesta na Tchaj-wan jej větším rozhodně neučinila. Pravda, z politického hlediska sice může někomu jeho vyvzdorovaná cesta na Tchaj-wan připadat jako velkorysá, což by mohlo pana Vystrčila učinit větším (!?) politikem. Zda v tom pozitivním či negativním smyslu, nechme stranou a nechť si každý úsudek učiní sám.

Já osobně s jeho cestou, natož s jeho projevem, demokraticky vyjádřeno, rozhodně nesouhlasím. Ostatně, ta cesta na Tchaj-wan, cui bono? Česku rozhodně ne (tedy kromě pana Vystrčila a jeho kolegů)!

Jiří BAŤA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 120 hlasů.

Jiří BAŤA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2020-10-15 12:19
Pánové Schlafzenberg a Vystrčil jaksi zapoměli nato, že Čína je již
druhý rok lídrem světové ekonomiky. Což se samozřejmě nelíbí
policajtovi světa č.1. A dělá všechno proto, aby Čínu znemožnil,
spacifikoval, zastavil. Nechce jaksi brát do úvahy, že Čína dokázala
vyrobit více cementu zua 2 roky, jak USA za 200 let své existence,
postavila dálnice o jakých se USA ani nezdá. Proto musely USA zatknout
a soudit ředitelku megafirmy Hua Wei. Proto musí provokovat v Čínskej
moři a vyvolat válečný konflikt, který by odnesl celý svět! USA se
velice divily, že když vyslaly flotilu svých lodí,do Jihočínského
moře, tak jí Číňané totálně znefunkčnili elektroniku a lodě
čekaly zcela bezmocné. Číňané jen dali rázný pokyn, aby flotila z
výsostných čínskýchz vod vypadla, což amíci, ač neradi udělaly!
Kdo doposud nepochopil, že Čína se stává světovým hegemonem, tak
nechápe nic. Přitom Číňané nic nepodceňují! Včera prezident ČLR
vyhlásil: " Musíme se připravovat na válku"
joska.korinek
2020-10-13 16:41
och.rana - Martínku, to už nepamatujete, že „komunistům“ Havel
vděčil za prezidentství?
stanley58
2020-10-12 20:58
jmarek3 - vážený, kdyby Vašim rodičům v padesátých letech komunisti
sebrali (zkonfiskovali) dům, tak neříkejte, že by jste se v 90-tých
letech neusiloval o jeho navrácení!! Nebo by jste nad tím domem jen
mávnul rukou?
jmarek3
2020-10-12 14:50
Nemohu napsat jméno německo-rakouského přicmrdávače demokracie .Vždy
mu musí něco kápnout ,alespoň Orlík .Havel dostal přiděleného
hnusného darmokratického pobočníka z kterého se vyklubala pěkně
tlustá pijavice.
och.rana
2020-10-12 08:55
Opět humorně laděný článek ve slohu Rudého práva z období
normalizace. Normalizace toho k nenormálnosti přivedla mnoho. Měl jsem
za zlé Havlovi, že ponechal normalizátory a vlastizrádce bez
potrestání a nezrušil vás. Teď na něho za jeho velkorysost sočíte.
Havlovi odpouštím, protože nám tím připravil obveselení, že se za
potěšení obecenstva sežerete sami. Jak píše předešlá autorka HN.
och.rana
2020-10-12 08:55
Opět humorně laděný článek ve slohu Rudého práva z období
normalizace. Normalizace toho k nenormálnosti přivedla mnoho. Měl jsem
za zlé Havlovi, že ponechal normalizátory a vlastizrádce bez
potrestání a nezrušil vás. Teď na něho za jeho velkorysost sočíte.
Havlovi odpouštím, protože nám tím připravil obveselení, že se za
potěšení obecenstva sežerete sami. Jak píše předešlá autorka HN.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.