Severokorejský vůdce Kim Čong-un. FOTO - Wikimedia commons

Kim se lidu KLDR omluvil za těžkosti

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ve svém projevu u příležitosti 75. výročí založení vládní Korejské strany práce omluvil občanům za těžkosti, jimž musí čelit v každodenním životě, a slíbil jim změny.

Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Na vojenské přehlídce Kim hovořil také o posílení armády, která má podle něj čistě obranný a odstrašovací charakter. Zopakval také, že Severní Korea zatím neregistruje jediný případ nákazy koronavirem.

Agentura Kjódó upozornila, že severokorejský vůdce se vůbec nezmínil o vztazích se Spojenými státy ani o neúspěšných jednáních o jaderném odzbrojení, které se vloni dostaly do slepé uličky. V půlhodinovém projevu, který vysílala státní televize, ale řekl, že po skončení pandemie doufá v budoucí spolupráci s Jižní Koreou. Projev se zaměřil hlavně na domácí publikum a Kim se dokonce občanům omluvil za obtížné životní podmínky. Ty chce podle ČTK zlepšit pomocí »inovací a praktických změn«.

»Naši lidé ve mě vložili důvěru vysokou jako nebe a hlubokou jako moře, ale mě se ne vždy dařilo jí dostát. Je mi to opravdu velmi líto,« pronesl sebekriticky vůdce KLDR.

Severokorejská ekonomika se potýká s důsledky mezinárodních sankcí a zasáhla ji také pandemie způsobená šířením nového koronaviru, protože šíření nákazy utlumilo obchod se sousedními zeměmi. Státní média uvedla, že omezení způsobila zpoždění v některých klíčových Kimových ekonomických a stavebních projektech, které už nepříznivě zasáhly mezinárodní sankce.

KLDR uzavřela v obavách z dopadů pandemie dopravu z Číny a z Ruska, což podle expertů dost možná zhoršilo přístup Severkorejců k základnímu zboží. Izolovanou zemi zároveň v posledních měsících postihly tajfuny a záplavy, které devastovaly zemědělství.

Pchjongjang u příležitosti oslav uspořádal vojenskou přehlídku, na které ukázal i novou mezikontinentální balistickou raketu. Ta je podle analytiků patrně schopna nést i více jaderných hlavic a pokud ji Severní Korea úspěšně odzkouší, mohla by to být jedna z nejnebezpečnějších zbraní vůbec. Proto nad přehlídkou vyjádřil znepokojení Soul.

»Budeme pokračovat v posilování armády určené k sebeobraně a odstrašení,« řekl Kim, který přehlídku zhlédl v obleku a kravatě a nikoli v tradičním formálním oděvu, tedy maoistickém saku se stojáčkem.

Zbraň na obřím transportéru

Na zeditovaných záběrech odvysílaných státní televizí bylo zbraň vidět na transportéru s 11 koly na každé straně, uvedla agentura Reuters a připomněla, že Severní Korea neprovedla test balistických střel déle než půl roku. Kim Čong-un však na stranickém zasedání vloni v prosinci slíbil, že země bude mít v blízké budoucnosti novou strategickou zbraň.

Severní Korea vysílala v televizi vojenskou přehlídku naposledy v roce 2017, kdy předvedla mnoho velkých mezikontinentálních raket za vrcholícího napětí ve vztazích se Spojenými státy. Tyto rakety byly předvedeny i v únoru 2018, ale žádná mezinárodní média nesměla přehlídku sledovat. Tentokrát to bylo poprvé, co se přehlídka konala v časných ranních hodinách, řekl agentuře Reuters nejmenovaný vojenský zdroj.

Výročí, které se připomíná řadou koncertů a festivalů, je v celém regionu pozorně sledováno. Pohlíží se na něj totiž jako na jednu z mála předvídatelných událostí, při které by vůdce Kim Čong-un mohl vyslat poselství domácímu i zahraničnímu publiku.

Zahraniční diplomaté v Pchjongjangu byli často zváni na dřívější oslavy. Tentokrát ale ruské velvyslanectví na sociálních sítích uvedlo, že úřady všem diplomatům letos doporučily, aby se co nejvíce zdrželi cestování po městě, nepřibližovali se k místu konání akce a nepořizovali fotografie ani videa.

Podpora z Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching v blahopřání Kimovi k výročí uvedl, že má v úmyslu »bránit, konsolidovat a rozvíjet« vztahy s KLDR.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 12 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.