Nobelovka za řešení okrajového tématu

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Paul Milgrom a Robert Wilson, a to za vylepšení teorie aukcí a vynálezy nových formátů aukcí.

Oznámila to Královská akademie věd ve Stockholmu. Oba ocenění objasnili, jak aukce fungují a proč se kupující chovají právě tak, jak se chovají. Využili ale také svých teoretických objevů k tomu, aby vymysleli nové formáty aukcí a služeb a přišli s novými formáty, ze kterých mají prospěch jak prodejci, tak i kupující a daňoví poplatníci po celém světě, uvedla akademie.

Fotografie profilu Alfreda Nobela – předloha aversu medaile, 1896 či dříve. FOTO - Wikimedia commons

Třiaosmdesátiletý Wilson například ukázal, proč racionální zájemci o koupi mají tendenci předkládat nabídky, které jsou pod jejich nejlepší odhadní cenou. Je to podle něj proto, že se obávají takzvaného prokletí vítěze, tedy že zaplatí příliš mnoho a utrpí ztrátu. Milgrom, kterému je 72 let, formuloval obecnější teorii aukcí, která kalkuluje nejen obecnou hodnotu, ale také soukromou hodnotu, která se u jednotlivých kupujících liší. Vynalezené aukční formáty umožňují současné dražení mnoha vzájemně souvisejících objektů.

Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny, které ve své závěti z roku 1895 určil vynálezce dynamitu Alfred Nobel. Ustanovila ji až v roce 1968 švédská centrální banka, poprvé pak byla cena udělena v roce 1969.

Oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomické vědy skončil letošní seriál udílení těchto ocenění. Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká finanční prémie, která letos činí deset milionů švédských korun (asi 26 mil. Kč), což je o milion švédských korun víc než loni.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-10-13 19:35
A nějaká teorie proč nejvíc kradou a podvádí ti nejbohatší a
nejmíň se jim za to stane, třeba s pracovním názvem Trumpové a daně,
by se nenašla?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.