Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Nord Stream 2 a polský »vztyčený prst«

Polský antimonopolní úřad vyměřil ruské společnosti Gazprom rekordní pokutu přes 29 miliard zlotých (asi 175 miliard korun) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Částkou 234 milionů zlotých (1,4 mld. Kč) pak pokutoval pět dalších podniků, které se podílejí na financování projektu, informovaly na sklonku minulého týdne tiskové agentury. Gazprom uvedl, že se odvolá.

»Polsko je významným tranzitérem ruského zemního plynu. Výstavba konkurenčního přímého plynovodu do Německa tedy poškozuje jeho ekonomické zájmy,« řekl analytik konzultační firmy ENA Jiří Gavor. »Mimochodem, polský plynovod Jamal v době svého vzniku byl první trasou obcházející ukrajinské území, což ale tehdy nevyvolalo žádné protesty a protiakce,« poznamenal.

Polsko podle Gavora navíc, podobně jako USA, nemá zrovna dobré politické vztahy s Ruskem. »Nakolik je poslední pokuta oprávněná, nebo jestli spíše nejde o zneužití státní regulace pro účely poškození konkurenčního ekonomického subjektu, budou zřejmě rozhodovat soudy, v tomto případě i mezinárodní,« dodal Gavor.

Podle analytika investorského portálu Capitalinked Radima Dohnala lze krok Polska vnímat spíše jako vztyčený prst bez možnosti projektu reálně zabránit.

Gazprom nese na svých bedrech polovinu nákladů na výstavbu plynovodu. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas loni v prosinci pokládání potrubí pozastavila v důsledku amerických sankcí.

Spojeným státům jde plynovod dlouhodobě proti srsti. Washington je motivován vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 13 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


antal
2020-10-13 19:59
Západné spoločnosti nie sú priamymi akcionármi projektu, zaviedol sa
iný model účasti, aby sa vyhli práve problémom s národnými
regulátormi. Poliaci teda prekročili svoje právomoci a zrejme vyjdú
naprázdno a zaplatia súdne trovy. Ja osobne Poliakov pokladám za
idiotov, ktorí sa chcú hrať na mocnosť, ale tomu nerozumejú, iba
špekulujú. Na jednej strane bojujú o ruský plyn na svojom území
kvôli tranzitu, na druhej strane urputne bojujú proti ruskému plynu
nákupom amerického aj za cenu cenových strát. Idioti. Poľsko bolo v
histórii trikrát rozdelené, pretože špekulovali a špekulovali. Aj
teraz by som im to doprial, podrážajú kvôli Američanom európske
záujmy.
hajek.jiri51
2020-10-13 19:29
A kde měli Poláci ten prst doteď? Snad ne v nějaké díře někde za
Atlantikem?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.