Ilustrační FOTO - Pixabay

Trumpovo vítězství by bylo katastrofální

Palestinský premiér Muhammad Ištája v projevu k evropským zákonodárcům prohlásil, že by pro Palestince i pro celý svět bylo katastrofální, pokud by Donald Trump v nadcházejících volbách obhájil mandát. Informovala o tom agentura AP.

Už uplynulé čtyři roky Trumpovy vlády vážně Palestincům ublížily. »Pokud budeme žít s prezidentem Trumpem další čtyři roky…, ať nás a celý svět chrání Bůh,« uvedl v pondělí Ištája, přičemž komentář umístil také na své facebookové stránky.

Nová strategie

Palestinské vedení doposud tradičně veřejně nestranilo ani jednomu z kandidátů v amerických prezidentských volbách. Ištájovy komentáře však podle AP odrážejí zoufalství Palestinců poté, co je izolovala a oslabila řada jednostranných proizraelských kroků nynější americké vlády.

Ramalláh začal Washington bojkotovat poté, co Trump koncem roku 2017 prohlásil Jeruzalém za hlavní město Izraele a později tam nechal z Tel Avivu přesunout americkou ambasádu. Jeruzalém je přitom nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Vzhledem ke spornému statusu města se většina velvyslanectví v Izraeli nachází dosud v Tel Avivu. Izraelský parlament, nejvyšší soud, rezidence prezidenta a většina ministerstev naopak sídlí v Jeruzalémě…

Izrael východní část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za věčné a nedělitelné hlavní město státu. Palestinci chtějí mít ve východní části Jeruzaléma hlavní město svého budoucího státu, který by měl zahrnovat jak Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu, tak Pásmo Gazy, kde nyní vládne radikální hnutí Hamás.

Trump také zablokoval americkou finanční pomoc Palestincům v hodnotě stamilionů dolarů, uzavřel kanceláře palestinského diplomatického zastoupení ve Washingtonu a začátkem roku zveřejnil tzv. plán pro mír na Blízkém východě, který ovšem jasně straní Izraeli, takže možný mír v praxi přímo vylučuje. Palestinci jej proto okamžitě odmítli.

Trumpova administrativa letos také přesvědčila Spojené arabské emiráty a Bahrajn, aby navázaly plnohodnotné diplomatické vztahy s Izraelem. Stejný krok v budoucnu podle Washingtonu podniknou i některé další arabské země.

Tyto dohody přitom podrývají dřívější společné stanovisko arabských států, že Izrael uznají pouze výměnou za mír s Palestinci.

Marná naděje?

Ištája podle ČTK vyjádřil naději, že zvolení kandidáta demokratů Joe Bidena by mohlo představovat šanci pro uzavření mírové dohody. »Pokud se věci změní ve Spojených státech, myslím, že se to přímo odrazí na palestinsko-izraelském vztahu,« uvedl. »Odrazí se to také na bilaterálním palestinsko-americkém vztahu,« dodal ovšem trochu naivně, protože zejména kandidátka na Bidenovu viceprezidentku Kamala Harrisová je neméně tak jednostranně proizraelská jako Trump, ne-li více…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.