Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

I venezuelské VŠ umírají kvůli pandemii

Chodby jsou na Ústřední venezuelské univerzitě (UCV) prázdné a zahalené v tichu. Nejstarší vysoká škola v této zemi musela kvůli pandemii COVID-19 svých 32 000 studentů nechat doma, píše agentura Reuters.

Téměř tři století stará univerzita trpí nejen karanténou, která byla kvůli koronaviru zavedena, ale také šest let trvající ekonomickou krizí, která podle ČTK vedla ke snížení rozpočtu a emigraci zhruba 30 % absolventů.

Chátrání univerzitní infrastruktury se plně projevilo v červnu, když se zřítila část střechy vnějšího podloubí. To je součástí ikonického campusu, který byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Ztráta jedné generace

Jak potíže této vysokoškolské instituce ukazují, Venezuele hrozí ztráta celé jedné generace absolventů a studentů. Mnoho studentů prostě získá titul a pak ze země odjede, říká rektorka Cecilia Garcia. »Jednoduše krvácíme,« říká. A jak klesá počet studentů, tak se snižují i platy učitelů. Někteří z nich si vydělají jen 1,5 dolaru (zhruba 35 Kč) měsíčně!

»Všechno chátrá,« říká předseda univerzitního svazu studentů David Sosa. Při procházce ukazuje stropy, ze kterých padá omítka, či přeříznuté kabely. »Mrzí nás, že musíme jen čekat, až další země vymyslí řešení jako očkování (proti koronaviru), když Venezuela měla historicky prvotřídní univerzity,« dodává Sosa. Tak třeba i takový »venezuelský lékař a vědec Jacinto Covit vystudoval na UCV«, říká Victor Marquez, vedoucí sdružení vysokoškolských učitelů na této univerzitě.

Levicová vzpoura?

Sosa a Marquez tvrdí, že vláda se skrze škrty v rozpočtu snaží nechat univerzitu, která vládní politiku nepodporuje, vyhladovět. Vláda tvrdí, že vysoká škola vede levicovou vzpouru.

Univerzita byla založena v roce 1721 a téměř dvě století působila v klášterním komplexu ve středu Caracasu. »Ve 40. letech vláda darovala univerzitě pozemky na výstavbu univerzitního městečka. Jednalo se o prostor o celkové výměře 152 hektarů, z nichž 90 hektarů tvoří zeleň,« uvádí Aglais Palauová, předsedkyně rady na ochranu a rozvoj univerzity.

Gustavo Izaguirre, děkan architektonické fakulty, říká, že univerzita by potřebovala na údržbu v příštích deseti letech o 15 milionů dolarů ročně (345 milionů Kč) více.

V roce 2008 měla univerzita provozní rozpočet ve výši zhruba půl miliardy USD (11,5 miliard Kč). »Nyní celý rozpočet Ústřední venezuelské univerzity stěží dosahuje dvou milionů dolarů (46 milionů Kč),« uvádí Izaguirre. »Jak s tím můžeme dělat nějakou údržbu?« ptá se. Ve Venezuele »potřebujeme zdatnou pracovní sílu«, protože »všem budovám v zemi hrozí nebezpečí«, uvádí.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.