Ilustrační FOTO - Pixabay

Ve Varšavě demonstrovali zemědělci

Ve Varšavě několik tisíc rolníků demonstrovalo proti novému zákonu na ochranu zvířat, který zakazuje chov kvůli kožešinám a vývoz masa upraveného podle náboženských předpisů známých jako košer a halál.

Zemědělci se obávají, že novela postihne jejich příjmy. Ještě před demonstrací taxikáři ze solidarity se zemědělci zablokovali ulici, na které se nachází sídlo vlády konzervativní autoritářské strany Právo a spravedlnost (PiS), uvedl server Onet.pl.

Ani Lenin, ani papež…

»Ani Lenin, ani Stalin nevymysleli, co v PiS změnili,« skandovali zemědělci. »Není možné, aby zvířata byla důležitější než lidé. Jestli (šéf PiS Jaroslaw) Kaczyňski neustoupí, tak lid vládu smete. Nejvyšší moc patří lidu,« prohlásil předseda rolnických odborů Slawomir Izdebski.

Další z řečníků podle televize TVN 24 vytýkal vládnímu táboru, že nectí svatého Jana Pavla II., který jasně hlásal, že zvířata mají sloužit lidem, a ne naopak. »Stavějí dnes zvířata nad lidi, nad nás, nad rolníky. Ale nikdy se nevzdáme,« prohlásil.

»V koronavirové době, kdy se ekonomika hroutí, chtějí podříznout celé odvětví. Tento zákon nepřežijeme,« stěžovala si podnikatelka z jatek, která podle ní celou svou produkci vyvážejí do ciziny jako naprosto vyhovující muslimským náboženským předpisům.

Během demonstrace se policie snažila rozdělovat protestující rolníky na menší a od sebe vzdálené skupiny, jak nařizují pravidla proti šíření nákazy koronavirem, ale podle reportérů šlo o marnou snahu.

Izdebski varoval, že pokud novelu zákona o ochraně zvířat neodmítnou polští senátoři, zemědělci přistoupí k silničním blokádám, a to především silničních tahů do hlavního města. Někteří rolníci podle ČTK doufají v případné veto prezidenta Andrzeje Dudy.

Se změnami zákona v pondělí přišel premiér Mateusz Morawiecki, který nastoupil do karantény. Podle nich se například zákaz rituálních porážek nebude vztahovat na drůbež. Zákaz farem chovajících kožešinová zvířata a rituálních porážek má začít platit později, než předpokládala původní verze zákona.

Z analýzy varšavské Vysoké školy ekonomické (SGH) vyplývá, že firmy zabývající se rituální porážkou drůbeže mají ročně zisk celkem 4,5 miliardy zlotých (27,4 miliardy korun) a hovězího dobytka 1,6 miliardy zlotých.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.