Uribe propuštěn

Městský soud v Kolumbii zrušil domácí vězení, které někdejšímu prezidentovi a senátorovi Álvaru Uribemu nařídil nejvyšší soud.

Policie vlivného politika vyšetřuje v souvislosti s ovlivňováním svědků. Exprezident tato obvinění odmítá. »Díky bohu,« reagoval na oznámení soudu na Twitteru Uribe. Ten po svém zadržení rezignoval na senátorský post, což vedlo k tomu, že nejvyšší soud jeho případ poslal kanceláři generálního prokurátora. Úřady pak dospěly k závěru, že bude vyšetřován jako řadový občan, čímž připravily cestu k jeho propuštění, uvedla agentura AP. Exprezidentův právní zástupce žádal propuštění s odůvodněním, že Uribe není z ničeho oficiálně obviněn, pouze vyšetřován, a proto by měl být nasvobodě.

Alváro Uribe. FOTO - Wikimedia commons

Uribe v roce 2012 nařknul levicového politika Ivána Cepedu, že stál v čele spiknutí, jež mělo prokázat Uribeho napojení na polovojenské organizace hlásící se k radikální pravici. Cepeda údajně v rámci toho falšoval svědectví. Soud ale v roce 2018 dospěl k závěru, že Cepeda jednal v souladu se zákonem a byl to naopak Uribe, kdo zastrašoval svědky.

Vystudovaný právník a konzervativec Uribe stál v čele Kolumbie v letech 2002 až 2010. Proslul hlavně tažením proti levicovým gerilám a společně s některými členy své rodiny byl opakovaně obviněn ze spolupráce s polovojenskými skupinami. V zemi se dodnes těší velkému vlivu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.