Ilustrační FOTO - Pixabay

USA vlastní pár nejbohatších Američanů

Majetek 50 nejbohatších Američanů je v současnosti tak velký, jako majetek 165 milionů nejchudších. Nerovnost přitom roste a přispívá k tomu i pandemie, protože přetváří ekonomiku způsobem, který neúměrně odměňuje malou skupinu miliardářů.

Nová data centrální banky Spojených států Fed, která přinášejí komplexní pohled na bohatství Američanů v první polovině letošního roku, upozorňují také na výrazné rozdíly v bohatství podle rasy, věku a třídy, upozornila agentura Bloomberg.

Hodnota majetku jednoho procenta nejbohatších Američanů nyní činí 34,2 bilionu dolarů (791,4 bil. Kč). Naopak majetek 50 % nejchudších, tedy zhruba 165 milionů lidí, dosahuje jen 2,08 bil. USD. To představuje 1,9 % veškerého bohatství domácností. Hodnota majetku 50 nejbohatších pak podle údajů agentury Bloomberg činí téměř dva biliony dolarů a od počátku roku stoupla o 339 mld. USD.

Podle odhadu Fedu je ve vlastnictví deseti procent nejbohatších domácností 69 % bohatství země, tedy 77,3 bil. USD. Na konci 80. let minulého století jejich podíl na celkovém bohatství činil 60,9 %. Jedno procento nejbohatších pak vlastní 30,5 % majetku proti 23,7 % v roce 1989. Naopak podíl dolních padesáti procent klesl na 1,9 z 3,6 %.

Pandemie nerovnost v USA ještě prohloubila. Ztráty pracovních míst dopadly hlavně na pracovníky ve službách s nízkými mzdami a koronavirem se neúměrně nakazilo nebělošské obyvatelstvo. Mnoho lidí z vyšší střední třídy pak může pracovat z domova a sledují, jak jim roste hodnota na důchodových účtech poté, co americké ministerstvo financí a Fed začaly pumpovat do ekonomiky a na trhy finanční pomoc.

Dalším důležitým důvodem rozdílů v bohatství je skutečnost, že většina Američanů nemá prospěch z růstu ceny akcií. Napojení spodních 90 % obyvatel na akciový trh již téměř dvě desetiletí klesá. Nejbohatší jedno procento obyvatel vlastní více než 50 % akcií firem a podílových fondů. Deset procent nejbohatších pak vlastní více než 88 % akcií.

Největším přínosem byla pandemie pro ty, jejichž bohatství je spojeno s technologickými společnostmi, které těží z přesunu práce, nákupů, zábavy a společenského života na internet. V čele je zakladatel firmy Amazon.com Jeff Bezos, který je považován za nejbohatšího muže světa. Letos jeho majetek vzrostl o 64 % na 188,5 mld. USD.

Američané bílé pleti vlastní 83,9 % národního bohatství, černošské domácnosti pouhých 4,1 %. Podíl bělochů se o něco snížil, podíl černošských obyvatel zůstává zhruba stejný jako v roce 1990.

Z 25 nejbohatších Američanů pouze jeden není běloch. Je to generální ředitel Zoom Video Communications Eric Yuan, jehož majetek letos stoupl téměř sedminásobně na 24,2 mld. USD.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 15 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.