Reklama

Říkali jsme jí Miládka

Osmadvacátého září odešla navždy z tohoto světa po statečném boji s těžkou a zákeřnou nemocí ve věku 76 let Milada Sigmundová, žena, která se celý život aktivně hlásila k humanistickému a pokrokovému odkazu levice a také jejím jménem veřejně vystupovala a působila na sociálních sítích. Velká obdivovatelka slavných revolucionářů, kteří měnili svět, obdivovatelka odvahy latinskoamerického lidu, odbornice na teologii osvobození, v níž se právě v Latinské Americe sblížily víra a revoluční řešení společenských problémů. Také milovnice historie, kterou bravurně ovládala do takové míry, že vítězila v náročných vědomostních soutěžích. Pro potěšení si pouštěla revoluční písně, ty španělsky či rusky zpívané zvláště. Říkali jsme jí Miládka.

Její syn Vít s partnerkou Janičkou, kteří se o maminku v posledních měsících jejího života vzorně starali, i její manžel Tomáš připravili krásné poslední rozloučení s naší Miládkou. Když se obřadní síní nesly vznešené tóny ruských chórů či naopak pochodový rytmus revoluční hymny Bandiera Rossa, nejednomu z nás, jejích přátel, bušilo vzrušením srdce a slzy se draly do očí.

Milada Sigmundová hovořila 11. 7. 2018 na demonstraci proti NATO v Praze na Václavském náměstí.

Milada Sigmundová vzešla z komunistické strany. Její tatínek byl aktivně zapojen do protifašistického odboje za druhé světové války a tuto zkušenost přenesl i na svou dceru. V posledních letech byla zapojena do spolku Levá perspektiva, který byl jejímu politickému srdci nejbližší. Členové Levé perspektivy o ní napsali překrásný nekrolog, z něhož si dovoluji citovat:

Milada Sigmundová se v roce 2011 zapojila do činnosti Nové antikapitalistické levice a byla v petičním výboru pro její registraci jako politické strany. V roce 2013 patřila k zakládajícím členům pokračovatelské organizace Levá perspektiva a byla členkou jejího prvního celostátního vedení. Vystupovala na shromážděních proti NATO, k výročí fašistického masakru v Oděse, na demonstraci proti tzv. církevním restitucím, na festivalu za demisi Nečasovy vlády, k výročím Pinochetova puče v Chile, rozhodně se stavěla proti rasismu, vměšování USA v Latinské Americe a na podporu tamního revolučního hnutí, proti zdražování, na podporu lidových republik Donbasu. Její záběr byl neuvěřitelný, neboť také promlouvala k dějinám socialismu v Československu, pořádala výlety po stopách čs. pobytu Ernesta Che Guevary v Kamenici nebo partyzánů na Zbirožsku. Účastnila se Antikapitalistických kempů. K její široké činnosti patřil i přednes díla pokrokových autorů na kulturních akcích vč. akcí KSČM. Knihy měla v oblibě a opravdu věděla, kterou otevřít při té které příležitosti, aby citovala »ke dni«. Věnovala se také překladům.

Spolubojovnice

V dubnu jsme na této stránce Haló novin přinesli s Miladou Sigmundovou rozhovor, v němž mj. řekla: »Byla jsem od počátku proti našemu vstupu do EU. Člověk ani nemusí být ekonomem, aby pochopil, že v kapitalistické společnosti jde o boj kdo s koho ve všech sférách. A vítězí ten dravější, bezohlednější, i ten, kdo umí líp s lidmi manipulovat. Ostatně se ukázalo, že přes ujišťování o podpoře i naší republiky ze všelijakých evropských fondů jde o přerozdělení vytvořených hodnot ve prospěch nejsilnějších států a nejsilnějších nadnárodních společností.« Svou starost zkoncentrovala do optimistického »teď jenom překonat následky operací, zesílit plíce i tělo a zase se vidět na protestech proti NATO, při vzpomínce na Oděsu, anebo i při obyčejné vycházce«.

Úmrtí Milady Sigmundové, spolubojovnice, jak byla přesně nazvána ve smuteční řeči, představuje nenahraditelnou ztrátu nejen pro Levou perspektivu, ale i pro celou autentickou levici. Její zkušenosti, znalosti, přehled, bystrý úsudek a nápady, ale i její laskavost, vstřícnost a věčný životní optimismus nám budou chybět. Nikdy si nestěžovala na svůj zdravotní stav a úděl, jen na svět, který pomáhala měnit k lepšímu. Naposledy mi v červnu napsala v mailu: »Ale víš dobře, že budu bojovat.«

Čest její památce!

Monika HOŘENÍ

(S využitím zdrojů Levé perspektivy)

FOTO – archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 23 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.