Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Hospodářský růst Číny výrazně zrychlil

Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,9 z 3,2 procenta ve druhém čtvrtletí, oznámil čínský statistický úřad. Ekonomika se tak dál zotavuje z útlumu způsobeného šířením nového koronaviru. Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika vykázala podle sezonně přepočtených údajů růst o 2,7 %.

Čína se již ve 2. čtvrtletí stala první velkou ekonomikou, která se vrátila k růstu. V 1. čtvrtletí zde HDP klesl o 6,8 %, neboť Peking zavedl rozsáhlá restriktivní opatření, aby dostal šíření koronaviru pod kontrolu.

Ekonom Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics podle agentury AP uvedl, že hospodářské oživení v Číně nabírá na síle a ekonomika je stále méně závislá na vládních stimulačních opatřeních. Maloobchodní tržby se vrátily na úroveň z období před koronavirovou krizí a k růstu zpracovatelské výroby přispěla zahraniční poptávka po rouškách a dalším zdravotnickém zboží.

»Čína pokračuje v zotavování, k němuž přispívá oživení exportu. Také spotřebitelské výdaje se ubírají správným směrem,« uvedl hlavní ekonom ústavu Dai-Ichi Life Research Institute Jošikijó Šimamine.

Statistický úřad nicméně varoval, že »mezinárodní prostředí zůstává komplikované a nepříznivé«. Upozornil také, že Čína i nadále musí pracovat na tom, aby zabránila druhé vlně koronaviru.

»Je tu riziko, že opětovné uzavírání ekonomik v Evropě a nová vlna nákazy ve Spojených státech budou mít negativní dopady na spotřebitelské výdaje a povedou k zániku dalších pracovních míst, což by bylo pro čínskou ekonomiku nepříznivé,« uvedl Šimamine.

Maloobchodní tržby v Číně se ve 3. čtvrtletí zvýšily meziročně o 0,9 % a průmyslová výroba vzrostla o 5,8 %. Čínští exportéři nyní získávají tržní podíl na úkor zahraničních výrobců, kteří se stále potýkají s dopady opatření proti šíření koronaviru.

Za první tři čtvrtletí letošního roku HDP vykazuje meziroční růst o 0,7 %. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že v celém letošním roce dosáhne růst čínské ekonomiky 1,9 %. Čína bude podle něj jedinou velkou ekonomikou, která vykáže celoroční růst.

Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Těm letos MMF předpovídá hospodářský pokles o 4,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.