Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Slevy ve veřejné dopravě po dvou letech

Slevy v dopravě pro studenty a důchodce stály v druhém roce své existence přes 4,5 miliardy korun. Meziročně to je o 1,1 mld. Kč méně. Důvodem poklesu je především omezení cestování během koronavirové krize, před ní kompenzace naopak spíše rostly.

Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. Stát od září 2018 poskytuje ve veřejné dopravě pro žáky a studenty do 26 let a seniory od 65 let 75procentní slevu na jízdném. Za celou dobu platnosti slev za ně stát zaplatil něco přes 10,1 mld. Kč, což vzhledem k dosahu opatření rozhodně není nějaké výrazné zatížení státního rozpočtu.

Ve druhém roce slev tedy navíc stát ušetřil. Faktury za kompenzace začaly klesat od března po vypuknutí koronavirové krize, kdy se kvůli vládním omezením výrazně snížil počet cestujících a dopravci také omezili vlastní spoje. Nejvýrazněji se krize projevila v dubnu, kdy dopravci vyfakturovali 49,5 milionu Kč, což bylo proti běžným měsícům o 90 % méně. Postupně začaly kompenzace růst, dosud se však stále nedostaly na předchozí úroveň. Vláda původně chtěla platnost slev během koronavirové krize omezit, nakonec zůstaly beze změny.

Před krizí vyplacené kompenzace za slevy naopak převážně rostly. Rekordním měsícem je loňské září s 578 mil. Kč, což bylo meziročně skoro o 20 % více. Účet v meziročním porovnání v řádech desítek milionů korun rostl s výjimkou listopadu i v následujících měsících až do letošního února. Kompenzace v úvodu roku rostly přesto, že stát od ledna nastavil maximální strop, který za jízdenku dopravcům platí.

Nejvíce za slevy dostaly tradičně České dráhy následované RegioJetem. Z autobusových dopravců nejvíc vyfakturovaly jednotlivé regionální divize Arrivy, ČSAS a také Student Agency.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Slevy v každém případě zvýšily zájem o cestování veřejnou hromadnou dopravou. Na druhé straně se ale nepotvrdila varování pravice, že zejména kapacita železniční dopravy nebude na prudký nárůst cestující stačit.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.