Reklama

Vážná situace si žádá nová řešení

Jsme v přelomové době, kdy budeme muset přehodnotit své priority. Covidová pandemie zasahuje všechny složky našeho života. Někteří bojují s nasazením vlastního zdraví a života o životy nemocných, jiní se starají o bobtnání svých bankovních kont.

Nůžky příjmových rozdílů se neustále zvětšují. V USA v současné době 10 % nejbohatších domácností vlastní 69 % bohatství země, jedno procento nejbohatších vlastní 30,5 % majetku a 50 % těch na spodním žebříčku vlastní 1,9 % majetku.

COVID přinesl zrychlení existujících trendů v přerozdělování hospodářské činnosti. Jedni bohatnou, většina chudne. Uzavírání hranic má i vliv na globalizaci, rozpadá se mezinárodní spolupráce, narůstá nacionalismus, antiglobalismus a rostoucí nerovnost. Je nedostatek surovin a o zdroje se vedou války.

COVID za sebou nechává obrovské množství mrtvých. Hroutí se celá odvětví hospodářství. Krachují živnostníci i podniky. Život lidí je ochromen.

Dnešní otázka nezní, kdy se vrátíme k normálu a životu před koronavirem, ale co uděláme, abychom COVID přežili jak ve zdraví, tak i ekonomicky. Musíme přemýšlet, co změnit, jak vytvořit nový systém, který bude celkově spravedlivější. Spravedlnost podporuje spolupráci a dodržování společenských zákonů a norem.

Společnost by měla lidi vzdělávat a zajistit jim rovná práva a příležitosti. Dnes se jen málokomu podaří dostat se od nuly mezi finanční špičky. Propustnost mezi nižšími a vyššími společenskými vrstvami je mizivá. Ti nejbohatší si své teritorium žárlivě střeží.

Monopolistické struktury zabraňují obrovské části populace podílet se na růstu HDP na hlavu. Velké firmy jsou vítězi a berou vše. Zbytek má prostě smůlu.

Dodnes volali pravicoví zastánci volného trhu a svobodné demokracie: »Dejte nám volnou ruku, my budeme hospodařit jako soukromníci lépe než stát.« Ale dnes volají: »Státe, dej nám, jinak padnem.« Řídí se pravidlem: »Zisky jsou soukromé, na ty nám nesahejte, ale ztráty musí hradit všichni.« Je to privatizace zisků a socializace ztrát.

Vláda, aby umlčela tyto hlasy, rozdává plnými hrstmi, zadlužuje státní kasu, aby byl v zemi relativní klid. Konec pandemie je v nedohlednu a tak bychom se měli zamýšlet, jak dál v této situaci. Měli bychom se připravovat na podstatné změny stylu života. Končí doba hojnosti, bujarého veselí, nezodpovědného chování vůči budoucnosti.

Musíme myslet, co uděláme zítra, pozítří ale i za půl roku, za rok. Co změnit, co vylepšit, co předělat, abychom jako civilizace přežili, a jaká by měla být společnost zítřka. Nepřipravíme-li se včas, nastane doba chaosu, možná později silné ruky. Tomu bychom měli předejít.

Věra ŽIŽKOVÁ, předsedkyně Královéhradeckého KV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 20 hlasů.

Věra ŽIŽKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


salekiv
2020-10-22 08:36
Obvyklá komunistická snůška klišé a frází. To podstatné, co budeme
dělat zítra, pozítří, za půl roku, za rok jsme se samozřejmě
nedozvěděli.
ne68
2020-10-22 08:07
...polepšil si za poslední rok o 4 miliardy Kč!!
ne68
2020-10-22 08:05
...jejejej...zapomněla jste dodat: a proto podporujeme vládu
miliardáře!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.