Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Rodiče dostanou na OČR více peněz

Ošetřovné (OŠR) bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Dávka má činit 70 procent denního vyměřovacího základu. Rozhodla o tom Sněmovna. Předlohu nyní posoudí horní komora.

Vláda původně navrhovala ponechat šedesátiprocentní ošetřovné. Jeho zvýšení v různých variantách navrhovali zástupci opozičních Pirátů, SPD, KDU-ČSL a STAN. Většina poslanců včetně koaličních ANO a ČSSD se přiklonila k jeho navýšení o deset procentních bodů podle úpravy opozičních lidovců.

Zvýšení ošetřovného na 70 procent podpořili také poslanci KSČM, už před hlasováním to avizovala stínová ministryně práce za KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová. Nynější situace je podle ní zcela jiná než na jaře. »Byly otevřeny školy a bylo to na dobrovolnosti,« uvedla. »V tuhle chvíli se dostáváme do situace, kdy si nedovedeme představit, že bychom ponechali těch 60 % redukovaného denního základu, protože ta nejistota ve společnosti je obrovská,« vysvětlila Aulická. Vzhledem k dopadům, které mohou mít vládní opatření na běžné občany, se podle ní KSČM nebude chovat nezodpovědně a podpoří pozměňovací návrh KDU-ČSL na 70 % redukovaného denního základu. »Myslím si, že v tuhle chvíli našim občanům nejsme schopni nic jiného nabídnout, než prostě pomoct v nějaké jistotě, protože to je to nejmenší, co můžeme udělat,« dodala Aulická.

Stínová ministryně práce za KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová.

Poslanci schválili pozměňovací návrh koaličních stran ANO a ČSSD, podle něhož by měla být nejnižší částka 400 korun denně, při částečném úvazku by se ale krátila.

Dávka i pro lidi, kteří se starají o seniory

Dávka se nyní vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ji mohou pobírat až 16 dnů. Poslanecké návrhy, které zvyšovaly věk dětí, Sněmovna zamítla.

Nárok na ošetřovné budou mít podle vládní předlohy i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti. SPD neprosadila rozšíření na všechny takzvané dohodáře.

Ošetřovné se podle vládního návrhu nebude vyplácet po dobu prázdnin a ředitelského volna. Věkové omezení se nebude vztahovat na rodiče postižených dětí. Ošetřovné mají dostávat i lidé, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

Na rozdíl od jara rodiče nebudou muset k žádosti přikládat potvrzení školy o jejím uzavření, které také dokládá, že dítě tuto školu navštěvuje. Místo potvrzení bude podle předlohy stačit čestné prohlášení, správa sociálního zabezpečení bude mít právo kontroly.

Nová úprava ošetřovného by měla platit do konce nynějšího školního roku. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v debatě upozorňoval na to, že pokud dítě běžně onemocní, bude rodič pobírat standardní ošetřovné 60 procent.

Školy jsou uzavřené od 14. října. Podle původního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by se žáci měli do škol vrátit 2. listopadu, připustil však, že se tak nemusí stát. Záležet bude na vývoji epidemiologické situace v ČR.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.