Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Nový superpočítač Leonardo bude v Boloni

V Itálii bude do konce roku 2021 spuštěn za pomoci peněz z Evropské unie jeden z nejrychlejších superpočítačů světa. Evropská komise oznámila, že zakázku na projekt s názvem Leonardo a rozpočtem 120 milionů eur (3,3 miliardy korun) získala francouzská firma Atos.

Leonardo se má nacházet v Boloni, v novém datovém centru organizace Cineca, což je neziskové konsorcium tvořené 69 italskými univerzitami, 21 národními institucemi a italskými ministerstvy pro univerzity a výzkum a vzdělávání. Z poloviny bude financován ministerstvem pro výzkum a z poloviny ho financuje EuroHPC - Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku tvořený Evropskou komisí, státy EU a soukromými společnostmi.

Výkon počítače bude 248 petaflopů, což znamená, že bude schopen vykonat 248 biliard početních výkonů za sekundu. Leonardo se tak zařadí mezi nejvýkonnější počítače světa. V červnu byl za nejvýkonnější počítač světa označen japonský Fugaku s výkonem 415 petaflopů. Cílem je prý »vydláždit cestu« k počítači s výkonem 1000 petaflopů, tedy jeden exaflop.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v září oznámila plánované investice osm miliard eur do nové generace superpočítačů v rámci programu digitální dekáda, který má posílit digitální suverenitu Evropy, uvedla agentura DPA.

Leonarda by údajně brzy měly doplnit také další podobné superpočítače v Bulharsku, České republice, Finsku, Lucembursku, Portugalsku, Slovinsku a Španělsku.

V ČR má být v prvním čtvrtletí příštího roku spuštěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations VŠB-Technické univerzity Ostrava nejvýkonnější tuzemský superpočítač. Nový stroj EURO_IT4I za 14,86 mil. eur bude zřejmě také jedním z deseti nejvýkonnějších v Evropě. V celém světě bude patřit do první padesátky nejsilnějších superpočítačů. Sloužit bude nejen akademické obci, ale také průmyslovým podnikům, sdělila minulý týden mluvčí IT4Innovations Zuzana Červenková.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.