Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Čína označila za pozitivní vrácení vojáka

Indická armáda vrátila Číně jejího vojáka, jehož předtím zadržela na indicko-čínské hranici, na níž panuje několik měsíců kvůli vzájemným sporům napětí.

Podle listu The New York Times (NYT) propuštění Číňana může svědčit o uvolňování napětí.

Desátník podle čínské armády nechtěně vstoupil na indické území v pondělí, když pomáhal místním pastevcům při hledání pohřešovaných jaků. Indové čínským kolegům na hranici vojáka předali ráno. Byl prvním příslušníkem čínské armády, jehož Indové zajali od začátku letošních potyček. Podle informací NYT byl Číňan v civilu a neměl zbraň. Indové se původně domnívali, že se buď ztratil, nebo byl vyslán na výzvědnou misi.

V září Čína propustila pět Indů, kteří se ocitli na čínské straně hranice. Podle Indie to byli lovci z pohraničního území.

Indie s Čínou mají spory o 3500 kilometrů dlouhou hranici, jež vede z horského regionu Ladákh na severozápadě Indie až do indického státu Sikkim na severovýchodě. Vojáci obou zemí se letos v květnu a červnu několikrát střetli a bojovali holemi, kameny i pěstmi. Jedna z potyček v polovině června si vyžádala úmrtí 20 indických vojáků a jednalo se tak o první smrtelný incident na společné hranici od roku 1975. Čína žádné ztráty neohlásila. Obě strany na hranici vyslaly posily, takže se vojáci na některých místech ocitli jenom několik metrů od sebe. V září padly první výstřely, což bylo porušení dosavadního pravidla, které se dodržovalo desítky let a podle nějž se při pohraničních střetech nemají používat střelné zbraně.

V září pak ministerstva obou států informovala o pětibodové dohodě o uvolnění napětí. Potom se konalo několik schůzek, a osmá v pořadí je naplánována na tento týden. List čínské komunistické strany Global Times vojákovo propuštění označil za pozitivní znamení před těmito nadcházejícími rozhovory.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.