Reklama

Arménci svým doma pomáhají

Představitelé početné arménské diaspory, mezi něž se řadí i televizní hvězda Kim Kardashian, si odříkají značné finanční obnosy, aby pomohly své domovině, kterou nyní zasáhl konflikt o Náhorní Karabach.

Zatímco samotná Arménie má méně než tři miliony obyvatel, v zahraničí podle odhadů žije asi osm milionů etnických Arménů.

Prostředky vybrané v nynějších sbírkách jdou na zajištění naléhavých potřeb, jako je zdravotnická pomoc či přístřeší. Arméni usazení v cizině ale posílají do vlasti nezanedbatelné částky tradičně, píše agentura Reuters. Platby ze zahraničí minulý rok odpovídaly zhruba 10 % arménské ekonomiky. Pandemie koronaviru však způsobila téměř 20% propad těchto fondů. Ač COVID-19 decimuje i arménskou ekonomiku, výdaje země na obranu stoupají. Arménská diaspora ale stále může přijít na pomoc. Od doby, kdy na konci září vypukly boje o Náhorní Karabach, již bylo podle největší arménské neziskové organizace Hayastan All Armenian Fund na humanitární účely vybráno 120 milionů USD (asi 2,8 miliardy korun) a příspěvky se jen kupí.

Kim Kardashian. FOTO - Wikimedia commons

Kim Kardashian tento měsíc oznámila, že darovala milion dolarů Arménskému fondu se sídlem v Los Angeles, nezávislé neziskové organizaci, která shromažďuje prostředky na humanitární potřeby a rozvojovou pomoc v Arménii a enklávu Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem. Také fotbalista Henrich Mchitarjan, který hraje v italském klubu AS Řím a je ambasadorem Dětského fondu OSN (UNICEF), na Twitteru vyzývá k posílání příspěvků a apeluje na mocnosti, aby se zasadily o mír, a předešly humanitární katastrofě.

Ázerbájdžán, který disponuje ropným bohatstvím a těší se podpoře Turecka, má ale i tak stále před Arménií náskok jak ve finančních, tak armádních prostředcích. Objem tureckého exportu vojenského materiálu do Ázerbájdžánu se letos oproti stejnému období předešlého roku šestkrát zvýšil, uvádí ČTK.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.