Reklama
Jaderná elektrárna Dukovany. FOTO - Haló noviny

Údržba 2. bloku Dukovan zatím bez zdržení

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, koronavirová epidemie zatím práce nezdržela, informoval mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Během odstávky energetici také mění části cirkulačních čerpadel, která zajišťují odvod tepla z aktivní zóny reaktorů. Jde o reakci na závadu zjištěnou v lednu u čerpadla jiného bloku.

Podle údajů, které ČEZ zveřejňuje v systému REMIT, by měl druhý blok znovu začít vyrábět elektřinu do poloviny listopadu.

»Po zkušenosti z ledna toho roku, kdy jsme na třetím bloku zaznamenali závadu na ucpávkovém systému jednoho z šesti cirkulačních čerpadel, jsme se rozhodli k mimořádné výměně ucpávkových systémů u všech cirkulačních čerpadel na všech blocích,« uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. Na konci roku by výměny měly být hotové u tří ze čtyř dukovanských bloků. V posledním bloku číslo čtyři budou tyto práce provedeny při jeho odstávce počátkem příštího roku.

Odvod tepla z aktivní zóny čtyř reaktorů Dukovan zajišťuje 24 cirkulačních čerpadel, v každém bloku je jich šest. Zajišťují požadovaný průtok vody z aktivní zóny reaktoru přes chladicí smyčky parogenerátorů a zpět. Jejich čtyřstupňový ucpávkový systém slouží k oddělení vody v primárním okruhu s tlakem 12 megapascalů a teplotou 270 stupňů Celsia od okolního prostoru.

»Údržbu těchto systémů může provádět pouze specializovaná skupina techniků, kteří servisují čerpadla jedno po druhém,« uvedl vedoucí primární části elektrárny Miroslav Coufal. Délka odstávky bloku je tak daná časem potřebným k provedení prací u všech šesti cirkulačních čerpadel. Případné onemocnění nebo preventivní izolace specialistů by podle mluvčího elektrárny mohly ovlivnit i celkovou délku odstavení bloku.

Během odstávky do elektrárny denně vstupuje okolo 2200 lidí. Preventivní opatření proti šíření koronaviru v elektrárně platí dlouhodobě a v posledních týdnech se ještě zpřísnila. Přes 300 lidí pracuje z domova. »Počty nemocných zaměstnanců elektrárny i dodavatelů, které jsou v řádu jednotek, průběžně monitorujeme,« uvedl Bezděk. Provoz Dukovan podle něj není omezen.

Elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v České republice. V provozu je od roku 1985.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.