Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Největší naleziště zlata je na Sibiři

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři, který z něj dělá největší světové naleziště zlata podle prokázaných rezerv.

Doposud byl největším nalezištěm projekt KSM firmy Seabridge Gold v Kanadě, uvedla agentura Reuters. Rezervy ložiska Suchoj Log tvoří více než čtvrtinu rezerv zlata v Rusku.

Suchoj Log se nachází v Irkutsku. Objevili ho sovětští geologové v roce 1961 a studován byl v 70. letech. Vláda dlouho uvažovala o prodeji ložiska, učinila tak až v roce 2017, kdy práva na rozvoj těžby koupil v aukci Polyus se svým partnerem, firmou Rostec. Minulý měsíc Polyus oznámil, že za 128 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) koupí od svého partnera jeho 22procentní podíl.

Podle nového odhadu rezervy v nalezišti Suchoj Log dosahují 540 mil. tun rudy, která obsahuje 40 mil. troyských uncí zlata. Průměrný obsah je 2,3 gramu zlata na tunu rudy. Kanadský projekt KSM má odhadované rezervy 38,8 mil. uncí.

Nový projekt také zajišťuje firmě Polyus pozici největšího těžaře zlata podle odhadovaných rezerv, spolu s firmou Newmont.

Polyus už dříve uvedl, že odhaduje náklady na projekt v rozmezí dvou a 2,5 mld. USD, roční těžba by pak měla činit zhruba 1,6 mil. uncí. Další plány s ložiskem chce firma oznámit do konce letošního roku.

Rozvoj těžby na velkém ložisku je obvykle zdlouhavý a nákladný proces. Nové ložisko by ale mohlo firmě Polyus zvýšit roční těžbu nejméně o 70 %. Od doby, kdy firma ložisko koupila, ceny zlata vzrostly o 60 % a v srpnu dosáhly nového rekordu, upozornila agentura Bloomberg.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 15 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.