Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Pozastavení reformy

Španělská vláda pozastaví spornou reformu soudnictví, oznámil španělský premiér Pedro Sánchez. Premiér chce do přípravy reformy zapojit také opoziční Lidovou stranu, píše agentura AFP.

»Zastavíme pokračování reformy vrchní rady soudnictví, abychom s vámi našli shodu,« řekl v parlamentu premiér Sánchez směrem k poslancům Lidové strany, jež je největším opozičním klubem ve španělské sněmovně.

Návrh reformy, který připravila španělská vláda, má usnadnit volbu členů vrchní rady soudnictví. Tento orgán kontroluje a organizuje chod španělského soudnictví, a to včetně jmenování soudců. Vláda navrhovala, aby 12 z 20 členů rady volila nadpoloviční většina členů sněmovny místo současných tří pětin. Kvůli neshodě mezi vládní koalicí a opozicí se nedaří již druhým rokem zvolit nové členy rady. Návrh reformy také omezoval některé pravomoci rady.

Lidová strana označila počínání vlády za »diktátorské«. Podle ní by snížení počtu potřebných hlasů vedlo k tomu, že by orgán ovládli soudci, již jsou nakloněni stávající levicové koalici socialistické strany (PSOE) a hnutí Unidos Podemos. Odmítavě se k reformě vyjádřily i tři ze čtyř španělských svazů soudců.

Vývoj kolem reformy bedlivě pozorovala i Evropská komise (EK). Mluvčí EK ve vyjádření agentuře AFP připomněl, že »členské státy mají respektovat evropská pravidla, aby nebyla ohrožena nezávislost soudnictví«. Na konci září EK Španělsko kritizovala za to, že obsazení soudnické rady je dva roky neúplné.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.