Reklama
Evo Morales. FOTO - Wikimedia commons

Morales smí zpátky domů

Bolivijský soudce v pondělí zrušil zatykač na exprezidenta Evo Moralese, jehož vloni po útěku ze země nová pravicová vláda obvinila ze vzpoury a terorismu kvůli podněcování k protivládním protestům. Trestní stíhání ale soudce nezrušil, informovala místní média.

Morales by se tak mohl do země vrátit 8. listopadu, na kdy je plánována prezidentská inaugurace Luise Arceho z Moralesovy socialistické strany.

V pondělí bolivijská média též informovala, že parlamentní komise doporučila trestní stíhání současné prezidentky Jeanine Áňezové, dvou jejích ministrů a dvou bývalých velitelů armády a policie, jejichž výzva vloni na podzim za povolebních nepokojů přispěla k Moralesovu útěku. Stíhat prezidentku, ministry a někdejší velitele navrhla komise kvůli potlačení protestů Moralesových příznivců v listopadu a předložila návrh parlamentu, v němž bude mít opět většinu Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS).

Morales, který v pondělí oslavil 61. narozeniny, stál v čele Bolívie od ledna 2006 jako její první indiánský prezident. Vloni v říjnu v prezidentských volbách podle tehdejší ústřední volební komise vyhrál už v 1. kole, opozice a Organizace amerických států (OAS) ale výsledky označily za zmanipulované a po volbách vypukly nepokoje. Po útěku Moralese a dalších vysokých ústavních činitelů se ujala úřadu prezidenta právě místopředsedkyně Senátu Áňezová.

Morales události označil za puč a z Argentiny, kam uprchl přes Mexiko, vyzýval ke svržení nové vlády. Jako důkaz v jeho procesu slouží i nahrávka, na níž v telefonu s místním domorodým lídrem vyzývá k »tvrdému boji proti fašistům a rasistům«, čímž mínil novou vládu.

Levicová argentinská vláda Moralese odmítla vydat s tím, že tam má status uprchlíka. »Moji kamarádi mě žádají, abych přijel na inauguraci. Bratr (argentinský prezident) Alberto Fernández, tak solidární a tak humánní, mně nabídl, že mě vezme s sebou do Bolívie,« řekl Morales agentuře AFP.

Ke svým plánům po návratu do vlasti Morales řekl, že se chce usadit v regionu Cochabamba, tradiční baště svých příznivců. Věnovat se tam chce zemědělství, rybolovu a odborové činnosti.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.