Reklama
Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO - Haló noviny

Průlom u města Kubatly

Prezidenti Ruska a Turecka si v úterý telefonovali kvůli válce o Náhorní Karabach. Recep Tayyip Erdogan podle svých slov vyjádřil přesvědčení, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně vyřešit spor. Putin vyslovil obavu ze zvyšujícího se počtu bojovníků z Blízkého východu.

Putin tím narážel na informace, že Turecko poskytlo Ázerbájdžánu ozbrojence s bojovou zkušeností ze Sýrie. Erdogan namítl, že Arménie do boje zapojila kurdské ozbrojence…

Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky uvedlo, že při bojích s ázerbájdžánskými jednotkami padlo dalších 59 lidí. Celkový počet mrtvých vojáků se tak podle tohoto zdroje zvýšil na 1068. Ázerbájdžán své vojenské ztráty neuvádí, jeho vojsko ale v úterý podle Baku dobylo strategicky položenou oblast na jihu Náhorního Karabachu.

V pondělí začalo mezi Arménií a Ázerbájdžánem platit příměří zprostředkované Spojenými státy. Boje ale neustaly a obě země se navzájem obviňují z hrubého porušování v pořadí už třetí dohody.

Arménie připustila, že jednotky Náhorního Karabachu se stáhly ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila v úterý agentura Reuters.

Jde konkrétně o město Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), ke stáhnutí jednotek došlo proto, aby se vyhnuly zbytečným ztrátám. Situace ale podle Arménců není kritická. To ázerbájdžánská média hovoří o osvobození oblasti, kterou podle nich 27 let okupovali Arméni.

Úspěch ázerbájdžánských jednotek na bojišti by podle ČTK mohl ztížit diplomatické urovnání konfliktu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.