Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Smutný pohled na americké volby

Už jen pár dnů zbývá do konání prezidentských voleb v USA. Ačkoli se na několika místech už nyní hlasuje s předstihem, rozhodující hlasování začne 3. listopadu. Voliči v USA budou rozhodovat o tom, zda ve svém úřadu zůstane dosavadní prezident Donald Trump, nebo jej nahradí demokrat Joe Biden. Pro levici jsou ovšem oba smutná volba.

Když se vrátíme o čtyři roky zpět, tak jsme sledovali souboj Hillary Clintonové a Donalda Trumpa. Na jedné straně tu stála příslušnice politického establishmentu, ministryně zahraničí v Obamově vládě, a na druhé straně úplný politický outsider, podnikatel a showman Donald Trump. Zpočátku nikdo nevěřil, že by mohl uspět, ale probojoval se i přes odpor republikánské strany do souboje s Clintonovou. Trump vytvářel dojem, že skoncuje s politikou elit a pro elity. Zdálo se to zejména, když mluvil o vypovězení smluv o volném obchodě, nebo vytvoření desítek tisíc pracovních míst, na což slyšeli zejména lidé z tzv. rust beltu (rezavého pásu), tedy skupiny států, odkud odešel za levnou prací tamní průmysl. Sám prohlašoval, že »hlas pracujících bude po dlouhé, dlouhé době opět slyšet«.

Trump není dobrodinec

Jenže při pozornějším pohledu bylo jasné, že Trump není žádný levičák a dobrodinec. Koho rozhodně nezklamal, byly velké korporace a jejich vlastníci. Jako příklad si můžeme vzít počet miliardářů. Těch bylo v roce 2017 v USA 565 a jejich majetek se podle magazínu Forbes pohyboval okolo 2,7 bilionu dolarů. V roce 2020 počet miliardářů vzrostl na 614 a rovněž jejich majetek narostl na 2,9 bilionu – a pak přišla koronavirová krize a během ní vzrostl počet miliardářů už na 629 a jejich majetek získal hodnotu 3,2 bilionu dolarů!

K růstu počtu miliardářů přispěla jistě také Trumpova daňová reforma. Ta sice snížila daně všem, ale největší podíl daňové úlevy ve vztahu k příjmu po zdanění získali ti nejbohatší… Ani v ekonomické oblasti Trump nepřinesl onen zázračný boom a vznik milionů pracovních míst. Za roky jeho vlády rostla ekonomika a přibývala pracovní místa podobně, jako za jeho předchůdce Obamy. Trump nerealizoval ani tolik diskutovanou a monstrózní představu vystavění zdi podél hranic s Mexikem. Zde jen dokázal šokovat celý svět, když nechal oddělovat děti od rodičů a umisťovat je v detenčních zařízeních do klecím podobných prostor.

Machinace s čísly

Stejně tak jeho vykřikování o stažení vojáků ze zahraničí se nevyplnilo. Pokud se podíváme na počet, kolik jich je v zahraničí nasazeno, zjistíme, že se jejich počet od Obamových dob příliš nezměnil. Bylo jich řádově 198 000. Trumpova administrativa uvádí, že nyní je jich 174 000, ale to je jen početní trik. Počínaje prosincem 2017 začalo americké ministerstvo obrany vyřazovat vojáky umístěné v Afghánistánu, Iráku a Sýrii z oficiálních zpráv o počtu nasazených z důvodu »ochrany našich sil«. Pokud bychom provedli kvalifikovaný odhad, dostali bychom se podle prestižního časopisu Foreign Affairs na počet 194 000 vojáků v zahraničí. Tedy opět téměř stejný počet, jaký zde byl za Obamy.

 

Vezměme si takový Afghánistán. Před volbami ho Trump nazýval obrovskou chybou a říkal, že je načase vrátit se (odtud) domů. Za dobu svého úřadování v Bílém domě ale naopak zvýšil americkou vojenskou přítomnost v Afghánistánu o 50 %. Sice opět začalo stahování vojáků spolu s nejasným plánem, jak se bude osud této země dále vyvíjet, ale na místě jich zůstává zhruba 12 500. Když Trump přebíral vládu, bylo jich tam 8500.

No a nakonec je tu COVID-19 a krize, kterou způsobil. Trump nejprve tvrdil, že nemoc sama zmizí, jako se objevila. Potom začal tvrdit, že to nic není, jen taková jiná chřipka. Nakonec v nákaze spatřoval spiknutí, které má zabránit jeho opětovnému zvolení. Celou dobu nemoc zlehčoval, až ji sám dostal a nebýt několikerého podání kyslíku, který mu pomohl s dýcháním, možná by už prezidentem nebyl. Takovou péči ale kvůli neexistenci všeobecného systému zdravotní péče velká část Američanů nemá – a Trump a republikáni jsou ti poslední, kdo by něco takového prosazoval(i).

Vláda pro miliardáře

Jestliže je pro neoliberální vládnu typické, že posiluje soukromé společnosti a snaží se jim pomocí deregulací uvolnit maximálně ruce, je Trump jen logickým vyústěním této politiky. Místo demokracie, kterou Abraham Lincoln definoval jako vládu lidu, skrze lid a pro lid, Trump realizuje vládu miliardářů, skrze miliardáře a pro miliardáře.

Ale… Je Trumpův protikandidát alternativa? Bohužel ne. Politický systém v USA, kde spolu soupeří dvě tzv. superstrany, které koncentrují peníze a vliv nejrůznějších zájmových skupin, jen těžko mohou vyprodukovat kandidáta, který by byl levici blízký. Statečný boj Bernieho Sanderse skončil tím, že Sanders vyzval k volbě proti Trumpovi. Biden ale není republikánům zas tak daleko a za svou dlouholetou politickou kariéru se s nimi uměl dohodnout na řadě otázek…

Biden má k republikánům blízko

Vezměme si jeho politický program a postoje v těchto volbách. Odmítá program Medicare for All, tedy zavedení všeobecného zdravotního pojištění, které by například zpřístupnilo zdravotní péči 27,5 milionům Američanů, kteří žádnou dodnes nemají.

V otázkách ekonomického oživení po koronaviru má Bidenovi radit nikdo jiný než Larry Summers, pravicový liberál a ekonom, který působil už v Obamově kabinetu. Agentura Bloomberg okomentovala toto jmenování přesně: »Summersovo zapojení do Bidenovy kampaně… poskytuje Wall Streetu určitou záruku, že se Biden ze své centristické pozice neposune příliš doleva, což mu zajistilo podporu establishmentu.« Sám Summers je velký fanoušek Miltona Friedmana (vzoru např. i Václava Klause – pozn. red.) a jeho jméno je synonymem pro deregulace a podporu zájmů Wall Streetu. S Trumpem si tak například rozumí v podpoře zóny volného obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem…

Biden je zároveň zastáncem pevné ruky a tzv. práva a pořádku, politiky navyšování rozpočtů policie, což je zejména v souvislosti s jarními a letními protesty proti rasovému násilí ze strany americké policie opravdu neuvěřitelná záležitost! V Bidenově politice jsou korporátní zájmy obsaženy ostatně stejně tak, jako v té Trumpově. Jen to možná bude o něco méně vidět za líbivými hesly a tu a tam pokusem o malinko solidárnější přístup. Však ona charita se hezky vyjímá v PR materiálech…

Je to zkrátka smutný pohled na aktuální americké volby.


Kateřina KONEČNÁ, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM

(zdroje ohledně údajů v článku uvedených k dispozici v redakci)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 24 hlasů.

Kateřina KONEČNÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


p.beshir
2020-11-03 19:41
A k problému dvou politických stran, politického marketingu a volebních
reálií (se Simpsonovými) ještě trochu z vesela (viz část
"Občan Kang", 12:46 - 20:56): "... Je lhostejné, pro
kterého z nás se rozhodnou. V obou případech je vaše planeta
ztracená. Ztracená! ..." :-) "... Obalamutit pozemské
voliče je velice snadné. / Ano. Chtějí slyšet jen prvoplánové sliby
prokládané příležitostným saxofonovým sólem nebo polibkem
nemluvněte. ..." "... Mí drazí Američané, jako malý
chlapec jsem snil o tom, že se stanu baseballem, ale dnes říkám, že
musíme vykročit kupředu, ne dozadu, vzhůru, ne dolů a musíme rotovat,
rotovat, rotovat ke svobodě! ..." "... Správně, jsme
mimozemšťané, ale co s tím můžete dělat. Žijete v systému dvou
politických stran. Musíte zvolit jednoho z nás. / Má pravdu, máme jen
dvě strany. / Já odevzdám hlas kandidátovi třetí strany. / Jen do
toho, zahoďte svůj hlas. Ha ha ha ha ha. Á ha ha ha ha ha.
..." >>> https://www.ceknito.cz/video/433196 ^
Simpsonovi, 154, 08x01, Speciální čarodějnický díl VII [Treehouse of
Horror], 1996
p.beshir
2020-11-03 17:47
"... Dokážeme se po primárních volbách v Iowě, New Hampshire a
nyní i Nevadě shodnout na tom, že vše, co nám říkali o senátoru
Bernie Sandersovi, bylo Špatně? Že se v něm všichni - tisk,
odborníci, politici - mýlili? A ne jen tak mýlili, ale úplně,
naprosto, prokazatelně, zahanbujícím způsobem a katastrofálně
mýlili? Abychom našli jiný příklad takového kalibru, v němž byly
naše politické a mediální elity na míle vzdáleny realitě, kde se tak
fatálně mýlily ve svých predikcích a prognózách a přeochotně
rozšiřovaly mýty a dezinformace, museli bychom se vrátit do doby invaze
do Iráku v roce 2003. (Mimochodem, když hovoříme o Iráku, je vhodné
se zmínit, jak byl Sanders proti tomuto zničujícímu konfliktu
[https://www.sanders.senate.gov/video/flashback-rep-bernie-sanders-opposes-
iraq-war], zatímco oba jeho oponenti, Michael Bloomberg
[https://www.latimes.com/politics/story/2020-01-06/bloomberg-presidential-c
ampaign-iraq-iran] a Joe Biden
[https://edition.cnn.com/2020/01/17/politics/biden-iraq-kfile/index.html],
jej podporovali.) Projděme si tedy (a posuďme) (ony) nesmysly ohledně
Sanderse, které se objevily ve "zpravodajství",
"komentářích" a "analýzách" během posledního
(zhruba) roku. ..." >>>
https://theintercept.com/2020/02/24/bernie-sanders-electability/ ~ Mehdi
Hasan, Můžeme se konečně shodnout? Vše, co nám říkali o Bernie
Sandersovi, bylo špatně, The Intercept, 24. 2. 2020
p.beshir
2020-11-03 14:36
"... Prostou skutečností ale je, že Sandersova kandidatura se jako
řízená střela zaměřila přímo na korupci a politickou orientaci
demokratického establishmentu. ... Je to strana, jejíž špičky se
tajně scházejí s představiteli velké lékařské lobby
(https://theintercept.com/2019/02/05/nancy-pelosi-medicare-for-all/), aby
je ujistily, že Sandersův program Zdravotní péče pro všechny
(Medicare-for-all plan) nemá nikdy šanci projít. Demokratická strana se
příležitostně snaží opatrně prosazovat politiku, která ji staví do
pravého středu (v pojetí) většiny evropských zemí. Jde ale také o
snadný zdroj zisků, pozic a vlivu pro lidi, kteří nikdy neměli v
úmyslu stát (si) za tím, co veřejně hlásají, a nést za toto
klamání důsledky. Sanders se pro toto zavedené schéma stal
existenční hrozbou. Pak je ovšem jasné, proč nebyl schopen získat
podporu elity. To mne přivádí k poslednímu faktoru: politickému
obchodu s "voličskou přízní". Řadoví demokrati se
většinově se Sandersovou platformou shodovali, naprostá většina z
nich se ale snažila uhodnout, kdo má větší šanci porazit Trumpa. A
zde nastoupila stranická elita a média hlavního proudu, jmenovitě
formálně liberální a důvěryhodné zdroje jako NPR a MSNBC, která
permanentně pouštěla do éteru, že Sanders je nevolitelný radikál a
Biden jistá volba. Demokrati uvěřili svým vůdcům a mainstreamovým
médiím a toto sdělení přijali. ..." >>>
https://bypass-theweek-com.cdn.ampproject.org/v/s/bypass.theweek.com/articl
es-amp/907608/bernie-sanders-didnt-lose-because-ideas-unpopular?amp_js_v=a6
&amp_gsa=1&usqp=mq331AQFKAGwASA%3D#aoh=16043951757646&referrer=
https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=Z%C2%A0webu%20%251%24s ~ Ryan
Cooper, Bernie Sanders neprohrál proto, že by jeho myšlenky byly
nepopulární, The Week, 8. 4. 2020
hajek.jiri51
2020-11-01 02:07
Pardon - 18
hajek.jiri51
2020-11-01 02:05
Jeden za 15 druhý za 20 bz 2. Jeden i druhý se budou snažit zachránit
nezachranitelné. Dolar coby světovou měnu (mají na ně rotačky, navíc
v soukromných rukou) a postavení USA coby světového četníka. Až na
skutečné slouhy o to nikdo nestojí.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama