Reklama

Uctili Jána Ušiaka a ocenili vedení Čeladné

Roztroušené pomníčky po valašských obcích a stráních připomínají tragické události šestileté německé okupace a každý z nich je němým mementem nacistického běsnění, které vyvrcholilo řáděním protipartyzánských komand, a to i za pomoci konfidentů. Perzekuce, mučení, veřejné popravy bez soudních procesů a vypalování obydlí vyvrcholilo vůči partyzánům, odbojářům i civilnímu obyvatelstvu v samém závěru druhé světové války.

Třetího listopadu, v den 76. výročí úmrtí velitele 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky poručíka Jána Ušiaka (plukovníka in memoriam), navštívila delegace OV Českého svazu bojovníků za svobodu z Opavy partyzánskou obec Čeladná v Beskydech. Položila tam k památníku a na hrob partyzánů kytičky. Ocenila také vedení obce Pamětními medailemi ČSBS za příkladnou péči o pietní památky a za udržování tradic a kolektivní paměti o hrdinném odboji zdejších rodáků i o boji největšího partyzánského uskupení na území Čech, Moravy a Slezska.

Na přesun partyzánů ze Slovenského národního povstání na východní Moravu, na jejich boje a také na pomoc místního obyvatelstva, která byla za nacistické okupace velmi nebezpečnou činností, což řada z nich zaplatila svým životem, vzpomněla i místní rodačka, válečná veteránka a pamětnice paní Miroslava Kaštovská, roz. Tkáčová, která se po válce odstěhovala do Opavy, kde aktivně působila v Československém svazu protifašistických bojovníků, nyní ČSBS. Miroslava Kaštovská je zachycena na obou snímcích.

Miroslav OPÁLKA

FOTO – autor (2)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 109 hlasů.

Miroslav OPÁLKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ivozelina
2020-11-08 14:51
A proč tam není starosta ( hovado ) Lukša ?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.