Reklama
Joe Biden. FOTO - Wikimedia commons

Evropa připravena posílit spolupráci

Příštímu americkému prezidentovi Joeu Bidenovi gratulovali vrcholní představitelé Evropské unie a NATO. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že EU je připravena s Bidenem spolupracovat v otázkách klimatických změn či mezinárodního obchodu. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové chce EU s novou vládou USA posílit spolupráci na aktuálních tématech včetně boje proti pandemii.

Unijní činitelé dávali před volbami najevo, že pro budoucnost vztahů evropského bloku s USA je Biden o něco lepší volbou než prezident Donald Trump. Shodovali se však, že by EU měla bez ohledu na výsledek hlasování usilovat o zlepšení obchodních i diplomatických vztahů, které se za téměř čtyři roky Trumpovy vlády zkomplikovaly. Prezident zcela změnil kurz svého předchůdce Baracka Obamy např. v politice ochrany klimatu, když oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské klimatické dohody. S EU se rozešel v pohledu na mezinárodní bezpečnost, když odmítl dohodu o omezování íránského jaderného programu, již dojednal Obama, jehož viceprezidentem byl Biden. Trump také začal zavádět cla na evropské zboží a k ledu poslal i jednání o transatlantické obchodní dohodě. Proto řada lídrů EU doufala, že po Bidenově nástupu by se situace mohla změnit k lepšímu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že silný pakt je dobrý pro Evropu i USA. »Vím, že Joe Biden je výrazným stoupencem naší aliance a těším se na spolupráci s ním,« napsal Stoltenberg.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás pogratuloval Joeu Bidenovi k vítězství. V prohlášení také naznačil, že palestinské vedení opustí svůj tři roky trvající bojkot Bílého domu. »Těším se na spolupráci se zvoleným prezidentem a jeho vládou v zájmu posílení palestinsko-amerických vztahů a dosažení svobody, nezávislosti, spravedlnosti a důstojnosti pro náš lid, ale také v úsilí o mír, stabilitu a bezpečnost pro všechny v našem regionu a na světě,« uvedl Abbás. Palestinci již tři roky čekají na změnu prezidenta USA v naději, že budou mít šanci obnovit vztahy s Washingtonem. Abbás ukončil veškerá politická jednání s Trumpovou vládou po jeho rozhodnutí z prosince 2017 uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunout sem americkou ambasádu.

Íránský prezident Hasan Rúhání řekl, že nová americká vláda by měla využít své příležitosti a napravit chyby prezidenta Donalda Trumpa. »Americký lid se postavil proti Trumpově škodlivé politice. Příští americká vláda by měla využít příležitosti a urovnat minulé chyby,« citovala íránská média Rúháního. »Írán upřednostňuje konstruktivní spolupráci se světem.« Napětí mezi Íránem a USA výrazně vzrostlo od roku 2018, kdy Trump rozhodl o odstoupení od jaderné dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi a znovu zavedl sankce, které ochromily íránskou ekonomiku. Biden se zavázal, že se USA znovu připojí k dohodě z roku 2015, pokud se Írán vrátí k dodržování svých závazků. Teherán jako odvetu za odstoupení od smlouvy omezoval své závazky vůči dohodě. Íránští duchovní vládci však uvedli, že tyto kroky je možné změnit, pokud budou respektovány zájmy Teheránu.

Příští viceprezidentka USA Kamala Harrisová. FOTO - Wikimedia commons

Zájem o spolupráci s USA váhavě vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, nadšený stoupenec Trumpa, který Bidena označil »za velkého přítele Izraele«. Za vzájemné přátelské vztahy ale poděkoval Trumpovi. »Děkuji ti za přátelství, které jsi projevil mě i státu Izrael, za uznání Jeruzaléma a Golan, za postavení se Íránu, za historické mírové dohody a za to, že jsi americko-izraelské spojenectví pozvedl do nevídaných výšin,« pěl chválu a obdiv na Trumpa Netanjahu. Mimo jiné izraelský list Haarec si všiml, Netanjahu blahopřál Bidenovi zhruba až 12 hodin po sobotním oznámení výsledku voleb v USA. Jistě stále čekal, že se situace obrátí.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že je vždy připraven na dialog a porozumění s lidmi a vládou USA. Vůdce jihoamerické země rovněž Bidenovi a zvolené viceprezidentce Harrisové pogratuloval k vítězství. Caracas s Washingtonem přerušil diplomatické styky loni poté, co administrativa Donalda Trumpa s dalšími zeměmi uznala za prozatímního prezidenta země opozičníka Juana Guaidóa.

Britský premiér Boris Johnson označil USA za nejbližšího a nejdůležitějšího spojence Velké Británie. Doplnil, že Washington považuje za tvrdého vyjednavače a vyjádřil naději, že se posunou bilaterální jednání v otázce obchodu a obnoví se spolupráce na ochraně klimatu. »Pokud jde o obchodní dohodu s USA, jsem horlivým studentem obchodní politiky USA a jsou to tvrdí vyjednavači. Nikdy jsem se nedomníval, že v tomto budou úplně snadný partner, za jakékoli administrativy. Myslím si však, že je tu slušná šance, že k něčemu dospějeme,« řekl Johnson patrně s odkazem nově zvoleného Joea Bidena, který by měl v lednu v Bílém domě nahradit Donalda Trumpa.

Na spolupráci se těší indický premiér Nárendra Módí. Kromě Bidena ocenil i Harrisovou, jejíž matka do USA imigrovala z Indie. »Váš úspěch je průkopnický a záležitostí neuvěřitelné pýchy nejenom pro vaše tetičky, ale pro všechny Indoameričany,« uvedl Módí, jež přitom zopakoval tamilský výraz pro tetu, který už dříve použila Harrisová.

Sílu při nadcházejících výzvách demokratickému kandidátovi i Američanům popřála slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Podle hlavy Mexika, státu s USA sousedícího, Andrése Manuela Lópeze Obradora je třeba s gratulacemi se neunáhlit. »Počkáme, dokud nebudou vyřešeny právní otázky. Nechceme to brát na lehkou váhu,« uvedl podle AFP mexický státník.

Demokrat Joe Biden bude politicky předvídatelnější než jeho předchůdce, republikánský prezident Donald Trump, napsaly americké listy The Washington Post a The Wall Street Journal. Bidenovo vítězství, které mu s největší pravděpodobností přinesly především korespondenční hlasy, od nichž Trump své příznivce odrazoval, zatím neuznala řada vlivných republikánů.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.