Reklama

Utrpení syrského lidu

Jednak coby předseda Meziparlamentní skupiny přátel ČR a Syrské arabské republiky a jednak jako člen sekretariátu EUROF SOF a pak také i za naše mateřské odborové sdružení OS ČMS jsem měl možnost odpovídat na otázky Syrské tiskové agentury (SANA). Snažil jsem se poskytnout syrským médiím jasná stanoviska na palčivá témata, počínaje americkou okupací, sankcemi, až po dlouho očekávaný vojenský úder na poslední baštu terorismu v Idlíbu. Přináším vám tato prohlášení v nezkrácené verzi. Konečně nechci jinak, protože má stanoviska již byla zveřejněna v hlavních syrských médiích. Pak cítím vnitřní povinnost k syrským bratrům a soudruhům zachovat objektivnost, zvlášť když mi umožnili návštěvu své krásné země.

Viděl jsem místa obnovy, ale také místa naprosto zdevastovaná, a také místa, kde se s nadšením bez jakéhokoliv donucení syrský lid pouští do obnovy. Odbočím, shodou okolností se v Národním muzeu v Damašku konala právě před rokem výstava o českých hradech a zámcích. Obě muzea i přes krvavou občanskou válku s terorismem stále spolupracují. Přejdu ale k jiným tématům.

Americké sankce proti Sýrii. Jednostranné sankce USA namířené proti nepohodlným suverénním státům jsou v rozporu s mezinárodním právem a normami mezinárodních vztahů a poškozují legitimní práva jiných zemí a zájmy jejich obyvatel. Spojené státy nikdy nehleděly na zájmy lidí okolních států. Nejinak je tomu v Sýrii a se vztahem ke kurdskému lidu. Koronavirová krize ukazuje, že vládě USA nezáleží ani na životech vlastních lidí. Sankce jsou odsouzeníhodné. Nadělají hodně škod a nepříjemností – nakonec ale mohou stmelit poškozené národy k odporu a zintenzivnit spolupráci sankcemi postižených států. Byl bych rád, aby ani náš národ v budoucnosti nebyl ve vleku této choré politiky Spojených států. Sleduji pečlivě prezidentské klání a často odpovídám na otázky, koho raději. Nebudu se vměšovat, ale myslím, že jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

Samostatnou kapitolou je okupace USA a jejich spojenců. Ta zvýšila utrpení civilistů a je nutné požadovat, aby Washington zastavil destabilizaci situace v Sýrii a dodržoval mezinárodní právo a zásady OSN. Aby opustil oblasti, které okupuje. Washington a jeho terorističtí žoldáci nutí zadržené muže s jejich rodinami v oblasti al-Tanf na syrsko-jordánských hranicích a v blízkosti tábora al-Rukban pro vysídlené osoby, aby se připojili k ozbrojeným teroristickým skupinám pod kontrolou amerických okupačních sil, protože by tak získali možnost žít v táboře a nakrmit své rodiny. Takové jednání je naprosto neomluvitelné, ukazuje to, že Spojené státy jsou donátorem i tvůrcem řady teroristických organizací a že jim rozhodně nejde o obhajobu lidských práv, ale o jejich pošlapání. Washington je spoluviníkem syrské krize, nese vinu za utrpení milionů lidí a za rozdmýchávání násilí. Je povinností každé civilizované země a každého demokraticky smýšlejícího a kulturního národa světa volat po konci okupace Sýrie, konci agrese a zaujmout po těchto i minulých bolestivých zkušenostech antiimperialistický postoj. Kdo schvaluje americkou politiku, schvaluje terorismus, který se již dávno stal nebezpečím i pro Evropu.

Svou roli, a do velké míry, zde hraje izraelská agrese do Sýrie. Nedávná izraelská střelba na suverénní syrské území z ukradených Golanských výšin je jen jedním z pádných příkladů porušování mezinárodního práva ze strany Tel Avivu. Neustálé diverze a agrese proti konečnému vítězství nad terorismem v Sýrii a proti syrskému lidu obecně, teror proti původnímu obyvatelstvu a anexe nelegálně držených území svědčí o pohrdání mezinárodním právem i lidskými právy. Obecně jimi pohrdá stát, jehož národ za druhé světové války nejvíce trpěl ze strany tohoto státu a jeho dnešního apartheidního režimu. Servilní schvalování všech izraelských excesů ze strany české reakce je hanebný omyl, který dosahuje morálního dna a míru nepřispívá. A nepřispívá nijak k vyřešení soužití Palestinců a Izraelců, k řešení mnoha mezinárodních rezolucí a dohod. Pokud prostí Palestinci nebudou prostě »postupně opomenuti« nadnárodním arabským kapitálem a zájmy a prohlášeni všichni bez rozdílu za teroristy.

Na závěr pár slov k protiteroristické ofenzivě vůči Idlíbu. Lze souhlasit, že jediným řešením situace v Idlíbu a cestou ke konečnému vítězství je vojenský úder Syrské arabské armády a jejích spojenců. Idlíb je poslední baštou terorismu v oblasti. Její konzervování a ochranu, jak požadují imperialisté v čele se Spojenými státy a Tureckem zejména, je jen snahou o záchranu teroristů a válečných zločinců. Také je to skutečná hrozba pro region i pro nás. Vyjadřuji svou podporu syrskému boji proti terorismu, ať již jde o úder na Idlíb nebo o legitimní obranu svého území před státním terorismem Turecka a Izraele.

Nemohu rovněž mlčet k podmínkám v táboře al-Rukban, které se zhoršují - občané jsou zbaveni vody, jídla, elektřiny a medicíny a musí za své životní podmínky platit penězi. Situaci v táboře nelze vyřešit, kromě evakuace amerických okupačních sil z oblasti al-Tanf. Americká okupace a nelegální přítomnost vojenských jednotek USA je dalším důkazem, že jsou Spojené státy spoluzodpovědné za situaci v Sýrii a za utrpení syrského národa.

Stanislav GROSPIČ, člen EUROF SOF, předseda OS ČMS a místopředseda ÚV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 122 hlasů.

Stanislav GROSPIČ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-11-12 00:55
Syrská vláda bojuje proti zločincům a naše vláda taky v době ČSSR
bojovala proti zločincům.
jarprchal43
2020-11-11 10:15
R.Janouch - Režim, který bojuje proti vlastnímu lidu s pomocí cizí
armády asi nemá největší podporu. Známe to ostatně z našich dějin,
jak upozornil och.rana.
och.rana
2020-11-10 17:07
Správně soudruhu Janouchu."... ruská vojska - ta jsou tam na
pozvání tamního režimu." U nás byli Rusi také na pozvání pěti
bolševických kolaborantů, kteří požádali Brežněva o agresi, které
jsme museli říkat dvacet let bratská internacionální pomoc.
Kolaboranti se opírali o "přání širokých vrstev našeho
lidu", a jistě proto museli straničtí představitelé zvací dopis
podat v Bratislavě na záchodě. Tím podtrhli význam dopisu.
halonoviny
2020-11-10 16:18
Kerapo, nezavádějte nám sem ultrapravicové extremisticky nenávistné
Okamůrovy metody... Díky, R. Janouch
halonoviny
2020-11-10 16:17
To je vám známo špatně, salektive. Sýrii neokupují ruská vojska - ta
jsou tam na pozvání tamního režimu. Jediný, kdo okupuje Sýrii, je
Turecko (za tiché asistence USA). R. Janouch
wsobchak
2020-11-10 13:00
Tak už to prostě na světě chodí... Kam vstoupí noha ruského vojáka,
tam lid trpí... Ale zkuste brát ten život z té lepší, krásnější
stránky. Dnes je to 38 let co zhebnul Brežněv...
salekiv
2020-11-10 11:25
Pokud je mi známo, tak nyní okupují Sýrii už jenom ruská vojska.
kerapa
2020-11-10 11:16
tak ať si ty šmejdy vezme k sobě domů když tam tak ''trpí'' ale tahat
tohleto do Evropi je vlastizrada- sluničkáři!!!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.