Reklama

Greta vrací úder

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová na Twitteru v napjatých dnech po do té doby nerozhodnutých amerických prezidentských volbách vyzvala v pátek kontroverzního pravicového prezidenta Donalda Trumpa ke klidu a doporučila mu, aby si zašel do kina.

Obrátila tím proti němu jeho dřívější výpad z konce loňského roku, kdy šéf Bílého domu totéž radil právě nezletilé Švédce krátce poté, co ji časopis Time vyhlásil osobností roku.

Thunbergová reagovala na jeden z Trumpových příspěvků, v němž prezident, co neumí prohrávat, volal po zastavení sčítání hlasů v některých klíčových státech, kde ztrácel svůj předchozí náskok na svého demokratického soka Joe Bidena. Trump tvrdí, že sčítání provázely podvody, pro což však nemá žádné věrohodné důkazy. Soudy už zamítly množství žalob jeho týmu, jimiž Trump napadal legitimitu volebního procesu. Řada médií i pozorovatelů prezidentův postup nekompromisně odsuzuje s tím, že podrývá hodnověrnost amerického (rádoby)demokratického procesu.

»Tak směšné. Donald musí zapracovat na svém problému se zvládáním hněvu a pak si zajít s kamarádem na nějaký dobrý starý film! Klid Donalde, klid!« napsala Thunbergová, když v podstatě jen vtipně zaměnila svoje jméno za Trumpovo v prezidentově původním příspěvku z prosince.

Vyjádření 17leté ekologické aktivistky vzbudilo u dalších uživatelů sociální sítě velkou odezvu. Přes 1,3 milionu lidí obratem označilo, že se jim líbí, což je několikanásobně více »lajků«, než nasbíralo Trumpovo původní sdělení dohromady.

Popírač ekologické hrozby z Bílého domu se s Thunbergovou neshoduje mj. ohledně toho, jaké kroky by měly státy podnikat v boji s klimatickými změnami. Ve středu například Spojené státy oficiálně opustily pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015, která podle Trumpa nebyla výhodná pro americké hospodářství. Thunbergová i proto před volbami veřejně podpořila prezidentova soupeře Bidena, který po volbách okamžitě oznámil, že v případě svého vítězství hned v den inaugurace požádá o návrat k této z celoplanetárního hlediska životně důležité dohodě! Ale ne toliko v tomto punktu je prý mezi oběma kandidáty zásadní rozdíl. Tak snad můžeme očekávat, že v případě Bidena nezůstane jen u rétoriky, abychom spolu s Gretou za čtyři roky mohli vystavit odcházejícímu »prvnímu muži planety« vysvědčení nejen za naději, ale i za skutečnou změnu k lepšímu!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 17 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-11-12 18:55
Ovšem nejvíc pro životní prostředí (ať iž je vliv skleníkových
plynů jakýkoliv) vykonali Bělorusové, jmenovitě prezident Lukašenko.
Výstavbou jaderné elektrárny, pochopitelně.
halonoviny
2020-11-10 16:16
Do politiky se hlavně neměl plést Trump... Ona musí, protože boj proti
klimatické změně je politika. Kdyby se nepletla do politiky, nemůže
dělat, co dělá... RJ
Vladimir.novak1
2020-11-10 07:40
Ač Greta má mé sympatie, a je to alespoň symbol zeleně, nemůžu si
pomoci, jistě využívá výdobytků civilizace.Její plavba do USA se
stala jakýmsi symbolem ochránců přírody.Ale.Ale, zase to ale.Kam
chodila v té lodi na wc? Zamořoval svými výkaly Atlantik nebo měla ta
jachta dosti prostoru na vypráznění po připlutí?? Jak si čistila
zuby?To se zzřejmě nedozvíme. No,a ať je Trump takový nebo makový,do
politiky by se neměla plést.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.