Reklama

Průlomový respirátor z Brna

Česká firma Respilon, jež od léta vyrábí v brněnském Technologickém parku respirátory, představila respirátor, který podle výrobce hubí zachycené viry. Kromě nanovlákenné membrány totiž obsahuje i oxid mědi.

Společnost chtěla tyto respirátory nabízet už na jaře, jenže měla výrobu jen v zahraničí, takže se jí to kvůli omezení obchodu v době první vlny pandemie nepodařilo. Svou objednávku na 400 000 kusů kvůli tomu zrušil i stát. Firma za tu dobu například vycizelovala tvar respirátoru.

Firma v létě spustila výrobní linku v Brně a začala s výrobou bílých respirátorů zachytávajících viry. Nyní je nahradily masky tělové barvy pro hubení virů. »Skládají se ze tří vrstev. Ta s tělovou barvou obsahuje akcelerovaný oxid mědi a je z vnějšku i z vnitřku, bílá vrstva s nanovlákennou membránu je uprostřed. Viry, které membrána zachytí, oxid mědi zlikviduje. Je to samosterilizační respirátor, který zůstane čistý a lze jej kumulativně využít až 30 hodin,« uvedla výkonná ředitelka Repsilonu Jana Zimová.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Nový typ respirátoru vážícího 3,7 gramu vyjde zhruba na 200 korun. »V Brně nyní budeme vyrábět tenhle typ a uvidíme, zda bude ještě poptávka po bílém respirátoru, který jsme nabízeli doposud. V zahraničí také vyrábíme respirátor s uhlím, který eliminuje pachy,« dodala Zimová.

V Brně zatím funguje jedna linka. Druhá se podle ředitelky spustí do měsíce a bude vyrábět tělový respirátor s jiným tvarem. Plně automatizovaný stroj obsluhují dva lidé. Každý kus ručně kontroluje třetí pracovník. K využití je také speciální přístroj, na kterém si technici mohou ověřit kvalitu výrobku.

Zajištění výroby v Brně firmu stálo více než 30 milionů korun. V provozu pracuje přes 30 lidí. Za předpokladu, že pojedou obě linky, tam firma vyrobí průměrně kolem 80 000 respirátorů denně, i když kapacita je téměř dvakrát vyšší. Důvodem je minimalizovat poruchovost strojů.

Respirátory s oxidem mědi měla firma už na jaře dodat ministerstvu zdravotnictví, které od objednávky ustoupilo, protože výrobce nedokázal garantovat termíny dodávky. »Na konci loňského roku jsme tento produkt původně plánovali dodat na trh za rok. Kvůli koronaviru jsme se snažili výrobu urychlit. Byla v tom jistá míra naivity i entuziasmu. Je to velké ponaučení, na jehož základě jsme se také rozhodli pořídit si vlastní výrobní kapacitu v Brně,« řekla Zimová.

Firma se letos dostala do sporu s Vysokým učením technickým kvůli autorským právům.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 20 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-15 03:18
Na Slovensku vymysleli dezinfektor, jednoduchý a levný, který
otestovali Frantíci a udávají 1000 metrů kubických vzduchu za hodinu,
zbavených virů takřka na 100%. A Zmatkovič nic a Výroba v nedohlednu.
Asi aby mohl déle, za pomoci virů,"vládnout".
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.