Reklama

Arménci žádají odstoupení premiéra Pašinjana

V reakci na uzavření dohody o příměří v Náhorním Karabachu se v ázerbájdžánském hlavním městě Baku odehrávají spontánní oslavy vítězství. Arménský premiér Nikol Pašinjan naopak čelí protestům i výzvám k odstoupení.

Obě země v noci podepsaly za účasti Ruska dohodu ukončení bojů o tuto Armény obývanou enklávu na ázerbájdžánském území. Bojující strany podle ní zůstanou na dosavadních pozicích, čímž Ázerbájdžán získá zpět pod kontrolu významnou část Náhorního Karabachu a přilehlých okupovaných území. Na dodržování dohody budou dohlížet jednotky ruské mírové mise. Arménie se dále zavázala umožnit Ázerbájdžánu pozemní přístup do exklávy Nachičevan přes své území.

Nikol Pašinjan. FOTO - Wikimedia commons

Uzavření příměří spustilo v Baku vlnu nadšení. Projíždějící auta a autobusy troubily, lidé slavili a mávali ázerbájdžánskými vlajkami, uvádí agentury.

Někteří Ázerbájdžánci ale vyjadřovali politování nad tím, že válka skončila předtím, než Ázerbájdžán stačil získat kontrolu nad celým územím Náhorního Karabachu. Nelíbí se jim ani přítomnost mírových vojsk Ruska, které je určující silou v regionu od dob rozpadu SSSR. »Chystali jsme se získat zpět celý Národní Karabach,« řekla agentuře Reuters 52letá Kjamala Alijevová. »Dohoda je velice vágní. Arménii nevěřím a Rusku už vůbec ne,« dodala. O zapojení Turecka, které po boku Ázerbájdžánu novou válku v září vyvolalo, do procesu dodržování dohody, se zatím jedná. Dohoda nicméně podle Kremlu nepředpokládá rozmístění vojsk Turecka.

Petice

Naopak v Arménii vyzvalo premiéra Pašinjana 17 politických stran k odstoupení. Vznikla rovněž petice, která žádá prohlášení dohody za neplatnou. Tajemník rady bezpečnosti Náhorního Karabachu na protest proti uzavření příměří odstoupil, uvedla agentura RIA Novosti.

Před parlamentem v metropoli Jerevanu se dopoledne odehrál protest několika stovek odpůrců příměří s Ázerbájdžánem, na němž demonstranti žádali Pašinjanovu demisi. »Musí odejít, tato dohoda musí být anulována,« skandovali podle agentury TASS účastníci protestu. Pašinjan svůj podpis vysvětluje jako reakci nad situací na bojišti.

Arménské ministerstvo obrany a generální štáb oznámily, že armáda bude dodržovat ustanovení dohody. Současně vyzvaly občany, aby se vyvarovali akcí vedoucích k destabilizaci země. Prezident Armen Sarkisjan už podle ČTK ohlásil začátek politických jednání o nastalé situaci.

První protesty v Jerevanu propukly záhy po oznámení dohody o příměří. Demonstranti Pašinjana označili za zrádce a pronikli i do budovy parlamentu a úřadu vlády, který zpustošili. Nad ránem se pořádkovým silám podařilo dostat situaci pod kontrolu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.