Reklama
Bolsonaro nákazu nadále zlehčuje, na tiskové konferenci oznámil restart turistické sezóny, na »krásné pláže« zve turisty z celého světa. FOTO - Wikimedia commons

Bolsonaro vyvolal nakrátko »vnitropolitickou válku«

Brazilský úřad pro kontrolu léčiv Anvisa v úterý navečer pozastavil klinické testování vakcíny proti COVID-19 čínské firmy Sinovac, aniž by upřesnil důvod.

Nařízení vládního úřadu překvapilo šéfa brazilského institutu Butantan, který vakcínu s čínskou firmou testuje. Podle Divase Covase není k pozastavení testů důvod. Místní zpravodajský portál G1 označil pozastavení studie za »vnitropolitickou válku«.

Podle Covase testy Anvisa zastavila zřejmě kvůli úmrtí jednoho z účastníků studie, které ale podle něj s vakcínou zvanou CoronaVac nijak nesouviselo. »Anvisa byla informována o úmrtí, nikoli o nepříznivém účinku (vakcíny),« řekl Covas. Také firma Sinovac uvedla, že incident, kvůli němuž vládní úřad studii pozastavil, s vakcínou nesouvisí. V brazilských médiích se objevila zpráva, že úmrtí účastníka studie byla sebevražda. Šéf úřadu Anvisa Antonio Barra řekl, že neobdržel takovou zprávu a že úřad neměl jinou možnost než testy pozastavit. Španělský deník El País připomněl, že čínskou vakcínu minulý měsíc kritizoval brazilský prezident Jair Bolsonaro. »Brazilci nebudou ničí pokusní králíci (...) Moje rozhodnutí je vakcínu nekupovat,« napsal na sociálních sítích k čínské vakcíně Bolsonaro. Institut Butantan sídlí ve městě Sao Paulu ve stejnojmenném brazilském státě, jehož guvernér Joao Doria se letos dostal do ostrého sporu s Bolsonarem kvůli přístupu k pandemii. Zatímco Doria stejně jako řada dalších guvernérů prosazoval karanténní opatření, prezident je odmítal s tím, že škodí ekonomice. Nemoc COVID-19, kterou se posléze rovněž nakazil, Bolsonaro opakovaně označil za chřipečku. Pozastavení zkoumání čínské vakcíny Bolsonaro označil na Facebooku »za své další vítězství (nad Doriou)«. »Smrt, neplatnost, anomálie. To je ta vakcína, kterou chtěl Doria povinně očkovat všechny obyvatele Sao Paula,« napsal prezident.

Brazílie, která má asi 210 milionů obyvatel, je třetí na světě v počtu dosud potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 (téměř 5,7 milionu) po USA a Indii. V počtu úmrtí spojených s COVID-19 (na 162 600) je tato největší latinskoamerická země druhá na světě po USA.

Bolsonaro ovšem slavil vítězství jen chvíli, navečer totiž Anvisa testy opět povolila.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.