Reklama

Koalice lustruje opoziční kandidáty

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nebude kandidovat na předsedkyni krajského kontrolního výboru. Rozhodla se tak s ohledem na tlak, který přímo i prostřednictvím médií vyvíjejí zástupci nové koalice.

Do placené funkce, jež podle nepsaných dohod náleží opozici, navrhlo Pokornou Jermanovou hnutí ANO. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj nominaci kritizovali a upozorňovali na to, že Pokorná Jermanová nemusí být na ustavujícím zastupitelstvo kraje 16. listopadu zvolena.

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. FOTO - Wikimedia commons

Končící hejtmanka to označila za »předehru kampaně před blížícími se parlamentními volbami a nástroj protibabišovské rétoriky, která nezohledňuje zájmy běžných českých občanů«. »Nechci být součástí tohoto mediálního honu, proto jsem se rozhodla na zmíněný post nekandidovat. Svou opoziční práci budu dělat ráda, odpovědně a s plným nasazením, i bez toho, abych zastávala funkci předsedkyně kontrolního výboru,« uvedla.

Lídr Pirátů Jiří Snížek má naplánovanou schůzku s předsedou klubu ANO Martinem Hermanem, na níž se bude zajímat, koho ANO navrhne místo Pokorné Jermanové. »Ten by snad měl být zvolen,« dodal. Herman uvedl, že o náhradníkovi se nyní jedná, jméno má schválit klub ANO ve čtvrtek.

Kandidátem by měl být někdo z končících radních za ANO. Kromě Hermana tak připadají v úvahu ještě Robert Bezděk, Martin Draxler, Gabriel Kovács nebo František Petrtýl. Kandidátka na hejtmanku Petra Pecková (STAN) nechtěla říct, zda by byl někdo z nich pro koalici nepřijatelný. Zopakovala, že nominace je záležitostí ANO. »Ať navrhnou někoho, o kom se domnívají, že bude přínosem a bude akceptovatelný v případě volby,« dodala.

Pokorná Jermanová poukázala na to, že ANO ji předběžně na funkci nominovalo jakožto lídryni. Budoucí koalice však podle ní začíná s kádrováním ještě předtím, než byla uvedena do funkcí.

Končící hejtmanka trvá na tom, že jde o nepatřičný zásah do opoziční práce a lustrování kandidátů. Připomněla, že v kraji získala čtvrtý největší počet preferenčních hlasů. »Současné kádrování, které dělají koaliční strany, považuji za opovrhování voliči a povyšování zájmů koalice nad vůlí Středočechů,« uzavřela.

18 000 za rozhovor

Středočeský kraj dostal pokutu 18 000 korun za rozhovor s dosavadní hejtmankou v zářijovém čísle krajských novin Středočech. Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran šlo o volební kampaň, kterou zákon zakazuje vést na stránkách krajských nebo obecních novin. Kraj už pokutu zaplatil a proti rozhodnutí se neodvolal.

Pokorná Jermanová v rozhovoru mimo jiné uvádí, že hnutí ANO v regionu splnilo naprostou většinu volebního programu a díky tomu je kraj po 20 letech v nejlepší kondici. Poukazuje mimo jiné na investice do krajského zdravotnictví a připomíná i to, že v době své hejtmanské funkce porodila dceru a musela skloubit roli manažerky a matky.

Dohledový úřad v tom viděl vzkaz voličům, že se jim žije lépe právě díky ANO, a podněcování, aby toto hnutí podpořili ve volbách. »V celkovém kontextu má tedy publikovaný příspěvek podle názoru úřadu povahu placeného PR článku, jehož využití ve volební kampani je sice v obecné rovině přípustné, avšak nikoli v komunikačním médiu obcí nebo krajů,« napsal do rozhodnutí o pokutě předseda úřadu Vojtěch Weis.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 7 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.